Надал не остави шанс на Бердих и отива на 1/4-финал срещу Тиафо

Australian Open, 1/4-финал
Рафаел Надал – Томаш Бердих 6-0 6-1 7-6(4)

Рафаел Надал се класира на 37-ия си 1/4-финал на турнирите от Големия шлем, след като не остави шанс на Томаш Бердих и го победи с 6-0 6-1 7-6(4) в мач от четвъртия кръг на Australian Open. Световният №1 почти нямаше грешка срещу завърналия се от контузия в гърба съперник.

Шампионът от 2009 г. спечели първите девет гейма в мача, преди Бердих да открие сметката си. И въпреки изравняването на силите в края остана непоклатим.

Надал сервираше спаси точка за пробив в откриващия гейм, но след това поведе с 2-0. Световният №1 започна да сервира много силно и взе следващото си подаване без да отпуска точка, с после направи и двоен брейк за 4-0. Доминацията на испанеца продължи и той не отпусна гейм на съперника си – 6-0.

След почивката нямаше сериозна промяна в силите на корта. Надал продължи да се представя изключително, когато сервира, а междувременно проби за 2-0 гейма и затвърди. В шестата част Рафа направи двоен пробив за 5-1, като при този резултат сервираше за втория сет и затвърди тоталното си превъзходство – 6-1.

MELBOURNE, AUSTRALIA - JANUARY 14: Rafael Nadal of Spain serves in his first round match against James Duckworth of Australia during day one of the 2019 Australian Open at Melbourne Park on January 14, 2019 in Melbourne, Australia. (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Бердих се посъбуди чак през третия сет. В петия гейм му се наложи да спаси два брейкбола, а после и още един в единадесетия, но все пак се измъкна и докара нещата до тайбрек – 6-6.

Там стана напрегнато. Бердих нанесе първия мини-пробив за 4-3, но след това изгуби точка на собствено подаване – 4-4. Чешкият тенисист след това се оплака, че играта се спира на негов сервис без причина и така се нарушава ритъма му. А после загуби втора поредна точка на свой сервис – 4-5.

При този резулата Рафа сервираше, а Томаш спря играта, питайки съдията защо не работи часовникът, който отброява времето за сервиране, но не получи отговор. Междувременно вече не бе концентриран и Надал сложи точка на мача – 7-6(4).