Надал оцеля след два мачбола на Пуй и прескочи първия кръг

China Open, I кръг
Рафаел Надал – Лука Пуй 4-6 7-6(6) 7-5

Рафаел Надал срещна силна съпротива и се наложи да отразява два мачбола на Лука Пуй, но все пак записа много труден успех над французина с 4-6 7-6(6) 7-5 в първия кръг на турнира в Пекин. Мачът продължи над два часа и половина, а накрая Рафа ликува пред публиката в китайската столица.

Матадора започна отлично с гейм, в който лесно поведе 40-0 и с ас го затвори. В петата част обаче изостана 15-40 в подаването си и французинът реализира още първия брейкбол – 2-3. Пуй сервираше за затвърждаване, поведе 40-30, а на геймбола опонентът му пресили ретур – 4-2.

Световният №23 спаси положението и от 0-30 в осмия гейм. В деветия Пуй поведе 30-0 с два дълбоки ретура, след които Рафа сбърка. Частта мина през дюс, а Надал отрази и сетбол с ас преди да намали на 4-5.

Пуй сервираше за сета и с три поредни директни точки поведе 40-0, а при 40-15 затвори сета – 6-4.

Световният №1 намираше трудности с това да влезе в обичайния си ритъм и спаси топка за ранен пробив в третия гейм след почивката. 16-кратният шампион от Големия шлем компенсираше с разнообразна и агресивна игра и чести излизания на мрежата.

В осмия гейм дойде и първото по-сериозно предизвикателство за Пуй, който изостана 0-40 в подаването си. Надал сбърка форхенд на първия брейкбол, а нататък опонентът му пое инициативата и стигна до дюс, а с два аса изравни – 4-4.

Стигна се до тайбрек, в който до 3-3 точки двамата си размениха по минипробив. Французинът дръпна 6-4 и имаше сервис на мачбола, но с непредизвикана грешка пропусна възможността, а после при 6-7 заби форхенд в мрежата.

В решителния сет французинът продължи да се представя на висота и пръв имаше брейкбол в шестия гейм, но Рафа измъкна подаването си – 3-3.

Двамата си размениха по още един гейм, след което Надал поведе с 0-30 на ретур в деветия. Пуй обаче отвърна с два страхотни сервиса, за да изравни резултата, а с още две точки стигна до 5-4, приближавайки се на гейм от победата.

Рафа взе подаването си на нула, след което нанесе решителния си удар. С печелившо воле Матадора стигна до 0-40 и три скрити мачбола и проби от първия след грешка на Пуй, а след това приключи срещата на свой сервис.