Надал продължава да пише история в Париж – №11 е факт!

Надал продължава да пише история в Париж - №11 е факт!

Ролан Гарос, финал
Рафаел Надал – Доминик Тийм 6-4 6-3 6-2

Рафаел Надал запази перфектния си баланс на финали на Ролан Гарос и грабна своя феноменален 11-и трофей от надпреварата. Краля на клея трябваше да се справи срещу най-трудния си съперник за последните години, Доминик Тийм,  но стигна до чист успех с 6-4 6-3 6-2.

Матадора успя да пробие бекхенда на противника си и това бе ключово за победата. Осмият в света пък не съумя да запази концентрацията си през целия мач и това му коства скъпо.

Рафа влезе в мача с перфектна игра. Бързо взе откриващото си подаване, след което поведе с 30-0 на чужд сервис с чудесна къса. Тийм върна една точка, но допусна две поредни непредизвикани грешки и изостана с 0-2.

Австриецът се поуспокои в третия гейм и при 30-15 в своя полза изпълни брилянтен форхенд по късия диагонал, който му даде два шанса за рибрейк. При първия не намери добре топката с ракетата си, но при втория успя да навлезе в корта и да завърши с уинър.

Напрежението остана високо и в следващите минути. Седмият поставен допусна двойна грешка за 40-40, а впоследствие сгреши и при опит за къса. Спаси се с добри сервиси, но трябваше де премине през още един дюс, преди да оформи равенството – 2-2.

При 3-2 наблюдавахме най-дългия гейм в мача, който продължи 12 минути и ще се запомни най-вече с грешно отсъждане при 40-30 – Тийм можеше да затвори гейма още тогава, но главният съдия отмени правилно отсъден аут от страничния, давайки точката на Надал. Това впоследствие доведе до два брейкбола, но австриецът показа здрава психика и изравни независимо от несправедливостта.

Водачът в ранглистата допускаше някои нетипични за него грешки, но бе по-солиден в подаванията си и поведе с 5-4. Три непредизвикани грешки по-късно имаше три шанса да прати мача във втори сет. Възползва се още от първия – 6-4.

Втората част не започна много по-добре за австриеца, който попадна в психологическа дупка и за кратко изгуби концентрация. Изгуби още първия си сервис гейм, макар да се бори здраво и да спаси 4 брейкбола, преди да се пречупи.

В средата на сета играта отново се изравни и Тийм дори имаше своята възможност да върне пробива при 4-2, но не я материализира и в крайна сметка отстъпи с 3-6.

В третата част отново Надал пое изцяло инициативата. Поведе с 40-0 в първото подаване на противника си, но не реализира нито един от четирите си шанса да пробие. При 1-1 обаче отново оказа натиск от посрещане и стигна до брейк.

Последва медицинска почивка, поискана от Матадора, но след подновяването на играта не видяхме никакъв спад в представянето му. Няколко бързи гейма по-късно, той отново проби опонента си за 5-2, след си издейства три мачбола на свой начален удар. Доминик Тийм заигра по-освободено и се добра до дюс, но Надал затвори мача при петия си шанс – 6-4 6-3 6-2.