Надал се справи набързо с Рубльов на старта в Лондон

Nitto ATP Finals, групова фаза

Рафаел Надал – Андрей Рубльов 6-3, 6-4

Андрей Рубльов влезе във Финалите на АТР като тенисистът с най-много победи и титли през сезона, но в дебюта му в „О2 Арена“ в Лондон това изобщо не му помогна срещу Рафаел Надал.

20-кратният шампион от Големия шлем постигна неочаквано лесна победа с 6-3, 6-4 за едва час и 17 минути игра и така започна участието си в турнира по най-добрия начин.

Испанецът със сигурност не показа най-доброто, на което е способен в откриващия си двубой, но направи това, което бе достатъчно, за да се справи със съпротивата на руснака.

Рубльов определено бе скован от дебюта си сред осемте най-добри и срещата със своя идол, което доведе до цели 23 непредизвикани грешки, което пък носеше прекалено лесни точки за световния №2, който е в търсене на своята първа титла от Финалите на АТР.

За Надал това бе пети случай, в който започна участието си в турнира с победа, а в четири от петте случая е стигал полуфинал. „Това е положителен старт за мен. Първият мач винаги е коварен, тук всеки мач е труден, играеш срещу най-добрите от най-добрите“, коментира той в интервюто на корта. А след този успех Надал вече е в серия от 70 победи след спечелен първи сет. За последно загуби от водеща позиция в Акапулко през 2019-а срещу Ник Кириос.

Рафа поддържаше отлични нива на сервис през целия двубой, за което свидетелства и фактът, че така и не даде шанс за пробив пред руснака. В същото време началният удар на Рубльов постоянно бе поставян под натиск с великолепните ретури на Матадора, което доведе и до двата пробива – по един във всеки от сетовете.

В първия сет той дойде за 4-2, а след него Надал успя да затвърди с единствения си малко по-труден сервис гейм.

Във втория сет Надал проби още в откриващия гейм, а оттам насетне нямаше проблеми да взима подаванията си. В хода на сета Рубльов повиши нивото си, но това не доведе до промяна на статуквото на корта.

Nadal-Rublev-Stats

Така Надал започва участието си с победа, а във втория си мач във вторник ще срещне другия победител от днес Доминик Тийм. В другия двубой пък ще се изправят загубилите Рубльов и Стефанос Циципас.