Надал се върна в игра, а Испания е обратно в Световната група

Купа „Дейвис“, плейоф за влизане в Световната група
Индия – Испания 0-3
Леандър Паеш/Сакет Минени – Рафаел Надал/Марк Лопес 6-4 6-7(2) 4-6 4-6

Испания сложи край на 2-годишното си изгнание и се върна в Световната група на купа „Дейвис“ след категорично 3-0 над Индия в Ню Делхи. Днес олимпийските шампиони на двойки от Рио де Жанейро – Рафаел Надал и Марк Лопес, подпечатаха триумфа с трудно 4-6 7-6(2) 6-4 6-4 над Леандър Паеш и Сакет Минени.

Рафаел Надал все пак влезе в игра за Испания, след като вчера Фелисиано Лопес го замени в последния момент за мача на сингъл, а после разкри, че причината е контузията в китката, която явно все още измъчва световния №4. Днес Матадора излезе на корта заедно с Марк Лопес, само че в доста моменти между олимпийските шампион липсваше синхрон.

Именно този факт позволяваше на 43-годишния Леандър Паеш често да ги матира с прецизни волета, а и индийците като цяло бяха тези, които търсеха бърза развръзка край мрежата, докато испанците посрещаха атаките им от дъното на корта. Феновете на домакините създадоха невероятна атмосфера – оглушителен звук се чуваше от грамадни колони във всяка едноминутна почивка, по трибуните имаше куп музикални инструменти и шоуто напомняше размерите на мач по крикет в Индия.

Надал и Лопес поведоха с 4-1 гейма, но сякаш побързаха да се почувстват твърде комфортно в двубоя и бяха наказани. Макар и доста понатежал, Паеш играеше с огромна енергия и поне в първите три сета се движеше прекрасно по корта, с което успя да инжектира увереност у съотборника си Минени и домакините обърнаха резултата в откриващата част до 6-4.

Нещо повече, индийците поведоха с ранен пробив за 3-1 след почивката, само че в края на втората част изпуснаха шанса си. При 5-4 Минени загуби подаването си, а после при 5-5 домакините пропиляха две възможности за рибрейк и предадоха сета с 2-7 точки в тайбрека. Ролите се размениха в третия сет и испанците пробиха рано за 2-1, след което със стабилно сервиране фиксираха резултат 6-4 на таблото.

Феновете отново се вдъхновиха в началото на четвъртата част, когато Паеш и Минени поведоха с 40-0 на сервис на Надал, който пък направи двойна грешка и домакините поведоха с 2-0 гейма. Рафа обаче постепенно повиши нивото си и иберийците направиха обрат от 1-4 до 6-4 гейма, с който поведоха в плейофа с 3-0 победи и обезсмислиха неделните двубои на сингъл.