Надал върна блясъка на класиката с Джокович, но нямаше сили за победа

BNP Paribas Open, полуфинал
Новак Джокович – Рафаел Надал 7-6(5) 6-2

Рафаел Надал спаси пет мачпойнта и определено разпали отново искрата на великото си съперничество с Новак Джокович, но не намери път към първа победа над сърбина от 2014-а насам и спря на полуфинал на BNP Paribas Open след 6-7(5) 2-6. Световният №1 пък изкова шести пореден триумф над испанеца и вече води с 25-23 успеха.

Още първите минути на 48-ия сблъсък между Джокович и Надал напомниха, колко много ни липсваше тази модерна тенис класика. Матадора определено инжектира сериозна доза увереност с категоричния успех над Кей Нишикори на четвъртфинала и потегли мощно с пробив за 2-0.

Световният №1 отговори подобаващо и на свой ред материализира първия си брейкбол в мача, за да изравни за 2-2. В следващия гейм Надал ясно показа на съперника си, че този двубой по нищо няма да си прилича с финала в Доха, където Джокович триумфира с разгромно 6-1 6-2. Рафа стоеше прекрасно в разиграванията от основната линия, откри гейма си с впечатляващ форхенд уинър по късия диагонал и скоро поведе с 3-2.

Новак усещаше, че днес ще трябва да търси максимален риск в ударите си, за да си спечели предимство в разиграванията и това си пролича при 30-30 в следващото му подаване, когато Джокович беше изтласкал съперника дълбоко зад основната линия, но въпреки това потърси линията с драйв волето си.

При 3-3 гейма статистиката сочеше, че световният №1 е допуснал цели 13 непредизвикани грешки срещу 6 на Надал и все пак с два брилятни форхенда Ноле си подсигури 2 брейкбола. Рафа обаче скоростно ги заличи с хубав сервис и перфектна атака към мрежата и отново излезе напред в резултата. Нещо повече, при 5-4 Матадора в поредни разигравания пласира брилятни минаващи удари от бекхенд, с които се добра до сетбол.

Джокович обаче намери отговор във форхенда по обратния диагонал, който не за първи път в днешния мач намери линията. Световният №1 се измъкна от затруднената ситуация и фиксира 5-5 на таблото, а съвсем скоро дойде време и за логичната развръзка – тайбрекът. Ноле потегли с минибрейк, но после шокиращо допусна двойна грешка. Размяната на полетата дойде при 4-2 точки в полза на сърбина, който беше спечелил 8 от последните 10 разигравания в полуфинала.

Испанецът не се пречупи в дълга размяна на мощни удари от основната линия и намали изоставането си до 4-5, след което показа желязна защита с марката „Рафаел Надал“ и пробяга няколко пъти ширината на корта, за да направи 5-5 с форхенд пасинг шот. Джокович все пак спечели втория си сервис и поведе с 6-5, а Матадора този път допусна лека грешка от бекхенд и сетът приключи със 7-5 точки в полза на световния №1.

Ноле постави съперника си под жестоко напрежение веднага след почивката, но Надал намери начин да удържи 11-минутен сервис гейм и изравни за 1-1. Джокович скоростно спечели подаването си на 15, докато Матадора се нуждаеше от 6 минути и половина, за да фиксира още едно равенство за 2-2. Огромните усилия, с които поддъжраше баланса в резултата все пак се отразиха на Надал, който при 2-3 той изостана с 15-40 и макар да отрази първия брейкбол, при втория заби форхенда си в мрежата.

Джокович експресно затвърди за 5-2 и затвори битката с още един пробив за 6-2, въпреки че Надал отрази 5 мачбола в последния гейм. Световният №1 ще търси трета поредна титла в Индиън Уелс, а негов съперник на финала ще е Милош Раонич.