Най-добрите мачове през 2015-а

Сайтът на ATP представя изминалия сезон. Електронното издание на асоциацията отличи петте най-добри срещи за 2015-а в турнири извън Големия шлем.

5. Милош Раонич – Рафаел Надал 4-6 7-6(10) 7-5, четвъртфинал в Индиън Уелс

Раонич отрази три мачбола на Надал, за да постигне първата си победа над Матадора. Канадецът достигна петия си Мастърс полуфинал и прекъсна негативната си серия срещу носитея на 14 титли от Големия шлем. Надал премина за 36 минути през първия сет, а във втория Раонич показа психическа устойчивост в тайбрека, за да вкара двубоя в решителен сет. Милош най-накрая проби решително в третата част, за да вземе победата. Той се отчета с 19 аса и отрази 6 от 7 брейкбола, които имаше Рафа.

4. Гаел Монфис – Александър Долгополов 7-6(5) 7-6(6), 1/16-финал в Монте Карло

Долгополов проби за 5-4 в първия сет, след което обаче не успя да го затвори. Монфис върна веднага брейка и вкара частта в тайбрек, който успя да вземе. Във втората част двамата се пробиха по два пъти, за да се стигне до нов тайбрек, който отново бе спечелен от французина. Мачът ще се запомни с много атрактивни отигравания, като онова от четвъртия гейм на втория сет, при което Гаел се обърна с гръб към противника и изглеждаше, че Долгополов ще пласира безпроблемен уинър, но бе изненадан от това, което последва…

3. Фабио Фонини – Федерико Делбонис 6-4 6-7(10) 7-6(9), четвъртфинал в Рио

Получи се уникален двубой, в който Фонини се нуждаеше от 9 мачбола, преди да си осигури полуфиналното място след 3 часа и 12 минути битка. Фабио изоставаше с 1-5 във втория сет, след което го докара до тайбрек и имаше три точки за спечелването на мача, но загуби дългия гейм. Истинската драма обаче беше в решителната част, когато Фонини успя да приключи двубоя след още 5 неуспешни опита.

2. Анди Мъри – Новак Джокович 6-4 4-6 6-3, финал в Монреал

Анди Мъри знае, че не е срамно за загубиш от Новак Джокович, нещо, което шотландецът изпита шест пъти от седем мача през 2015-а, всеки път на финал или полуфинал. Световният №2 обаче не си тръгна с празни ръце от Монреал – напротив. След тричасова битка шотландецът победи с  6-4 4-6 6-3 и спечели 11-а титла в кариерата си, като този мач се превърна в един от най-вълнуващите за сезон 2015. Мъри прекъсна негативната си серия срещу световния №1 от 8 загуби и сложи край на серията от 12 спечелени Мастърс финала за сърбина.

1. Ник Кирьос – Роджър Федерер 6-7(2) 7-6(5) 7-6(12), втори кръг в Мадрид

Не всеки ден ти се случва да играеш срещу идола си от дете, не всеки ден можеш да си тръгнеш с победата от подобна среща. Това се случи обаче с Ник Кирьос, който в среща от втория кръг на Mutua Madrid Open победи с 6-7(2) 7-6(5) 7-6(12) над Роджър Федерер и постигна едва втората в кариерата си победа над играч от Топ 10. „Това е най-добрата ми победа. Той е най-добрият, може да играе на всякаква настилка. Лидер е по титли от Големия шлем, направил е толкова много за спорта.“, заяви австралиецът след мача.

Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта.