Най-зрелищните турнири при мъжете за сезон 2018

Най-зрелищните турнири при мъжете за сезон 2018

Новият сезон е все по-близо, но мачове липсват, тъй като за тенисистите в момента е време за подготовка. Остават още броени дни, в които да преглеждаме случилото се през изминалата година, преди да бъдем погълнати изцяло от 2019-а. 

След като ви показахме класациите на TennisKafe.com за най-добри мачове при жените и мъжете и връчихме необичайни награди на състезатели от Тура, е време да обърнем поглед и към турнирите от сезона. 

Нашите фаворити сред надпреварите в женския Тур можете да намерите ТУК.

Ред е на мъжкия:

Най-силен турнир от Големия шлем:

Уимбълдън

Djokovic

Най-драматичен, най-непредсказуем, най-интересен, най-завързан – всички тези качества спокойно могат да се припишат на тазгодишния Уимбълдън. Бижуто в короната на Тура ни предложи такава върволица от емоции, която винаги ще помним.

Освен решителната битка за титлата имаше още редица мачове, които спокойно могат да се окачествят като „финал преди финала“. Трофеят отиде в ръцете на Новак Джокович, поставен под номер 12. Уимбълдън се оказа отправна точка за сърбина през сезона и до края на кампанията той доминира, добавяйки още една титла от Шлема и изкачвайки се до номер 1 в ранглистата.

Битката за титлата между Ноле и Кевин Андерсън може би бе най-малко впечатляващият сблъсък. На полуфинал южноафриканецът и Джон Иснър сътвориха класика, приключила 7-6(6) 6-7(5) 6-7(9) 6-4 26-24. Само кръг преди това Андерсън бе изиграл феноменален и изтощителен петсетов двубой, след който отстрани Роджър Федерер – 2-6 6-7(5) 7-5 6-4 13-11!

Няма смисъл да описваме с думи емоцията, която ни предоставиха двама от най-великите в историята – Рафаел Надал и Новак Джокович, в другия полуфинал. Ноле се наложи с 6-4 3-6 7-6(9) 3-6 10-8 в мач, продължил два дни заради дългия полуфинал в другата част на схемата.

Вторият поставен Рафа изигра още един „финал“ преди това – срещу Дел Потро, и се наложи след 5 сета. Ако погледнете назад в схемата, ще забележите, че това бе турнирът на петсетовите мачове.

Турнирът на „старите майстори“:

Swedish Open – Бостад

Fognini

Надпреварата от сериите ATP 250 в шведския град Бостад противопостави на финала двама играчи от старото поколение. В драматичен сблъсък Фабио Фонини надделя над Ришар Гаске с 6-3 3-6 6-1 и спечели седма титла в кариерата си.

Компания в топ 4 им направи Фернандо Вердаско, който се наложи над Педро Соуса и Пабло Кареньо Буста, преди да загуби от третия в схемата Фонини стъпка преди финала. Четвъртият поставен Гаске пък се справи с Хенри Лааксонен, а на четвъртфинал се наложи над представителя на младото поколение Каспер Рууд.

Изненади не липсваха – 32-годишният Симоне Болели отстрани водача в схемата Диего Шварцман още във втори кръг, и то в последователни сетове.

В тази категория можем да добавим още New York Open, където на финала Кевин Андерсън надви Сам Куери, както и турнира Eastbourne International, в който Миша Зверев стигна до титлата с успех над Лукас Лацко.

Най-силен турнир от сериите ATP Challenger:

Fuzion 100 Surbiton Trophy – Великобритания

Chardy

Надпреварите от сериите ATP Challenger могат да бъдат много интересни, особено когато противопоставят състезатели, които сме свикнали да наблюдаваме на най-високо ниво. Именно такъв турнир имахме възможност да наблюдаваме в началото на юни в лондонското предградие Сърбитън.

След седмица битки на тревата на югозапад от Лондон финала оформиха водача в схемата Жереми Шарди и младата надежда на мъжкия Тур Алекс де Минор. Французинът грабна титлата след оспорван трисетов двубой.

На полуфиналите Шарди отстрани Дан Еванс, докато австралийският талант се справи със сънародника си Матю Ебдън.

Друг достоен за споменаване турнир от сериите ATP Challenger тази година е надпреварата в Монтерей. Там финала достигнаха Давид Ферер и неостаряващият Иво Карлович, а трофеят попадна в ръцете на испанеца.

Турнирът на новото поколение:

Citi Open – Вашингтон

zverev

Несъмнено един от турнирите, които бяха „откраднати“ от новото поколение.  От финалната четворка единствено присъствието на Александър Зверев е напълно логично, тъй като германецът бе топ поставен.

Полуфиналите на ATP 500 надпреварата бяха следните: 21-годишният Зверев се сблъска с все още 19-годишния Стефанос Циципас, докато 19-годишният Алекс де Минор се изправи срещу 20-годишният тогава Андрей Рубльов.

В крайна сметка Саша вдигна титлата, като нито един измежду Джон Иснър, Давид Гофен, Кей Нишикори, Кайл Едмънд, Стан Вавринка и Анди Мъри не успя да спре младоците.

Денис Шаповалов, Франсис Тиафо и Хьон Чунг пък бяха спрени на осминафиналите.

Турнирът на изненадите:

Rogers Cup – Торонто

tsitsipas

Основна заслуга да оглави Rogers Cup тази категория имат Стефанос Циципас и Карен Хачанов.

Младият грък успя да преодолее трудно Дамир Джумхур, след което впечатляващите резултати започнаха да идват един след друг. На ред бе Доминик Тийм, след него Новак Джокович, миналогодишният шампион Александър Зверев бе елиминиран след огромна драма (3-6 7-6(11) 6-4), а същата съдба сполетя и Кевин Андерсън след 6-7(4) 6-4 7-6(7)! На пътя към перфектната седмица стоеше единствено Рафаел Надал. Циципас стигна до тайбрек във втората част, но Матадора се оказа непреодолим.

Преди да се сблъска със Стефанос, Рафа трябваше да се справи с Карен Хачанов, като и в този двубой се игра тайбрек. За да стигне до полуфиналите, руснакът бе отстранил състезатели като Джон Иснър и Пабло Кареньо Буста.

Имаше и други неочаквани резултати:

Тийнейджърът Феликс Оже-Алиасим елиминира Лука Пуй в първи кръг, като след това бе близо до успех и над Даниил Медведев. Младежите имаха силна седмица, като Тиафо преодоля Раонич, а Шаповалов – Фонини.

Циципас и Хачанов са замесени и в още два от турнирите с най-много изненадващи резултати. Руснакът спечели Мастърса в Париж, след като надделя над световния №1 Новак Джокович на финала, докато Стефанос стигна до финала в Барселона, въпреки че преди това не бе записвал нито една победа на клей. Тогава той се наложи над играчи като Диего Шварцман, Алберт Рамос-Виньолас, Доминик Тийм и Пабло Карено Буста, преди отново да отстъпи на Надал в мача за титлата.

Турнир на сезона: 

Western & Southern Open – Синсинати

Novak Djokovic

Изваждайки „мейджърите“ от уравнението, изборът става сравнително лесен. Кариерен „Златен Мастърс“ за Джокович, класика на финала с Федерер, изобилие от драматични сблъсъци през цялата седмица и много, много качествен тенис.

Една от най-качествените схеми за цялата година. Още в първи кръг можехме да се насладим на трисетови двубои като Вавринка – Шварцман, Шаповалов – Тиафо и Куери – Иснър, а освен тях имаше още Гофен – Циципас, Пуй – Мъри и Нишикори – Рубльов.

Във втори Стан се наложи над Кей, Ноле трябваше да прави обрат срещу Манарино, а Хаасе елиминира Саша Зверев. Скучен мач просто нямаше.

На осминафиналите също имаше много паметни мачове. Първата ракета на България Григор Димитров отстъпи в трисетов сблъсък на Джокович, Чилич също се нуждаеше от три сета, за да елиминира Хачанов, Дел Потро и Кирьос ни поднесоха истинско шоу, а видяхме и първото канадско дерби между Милош Раонич и Денис Шаповалов.

Четвъртфиналите изобщо не разочароваха, като всеки един от тях бе изключително оспорван:

Най-после отново бяхме свидетели на дербито между Вавринка и Федерер, което премина през два тайбрека, преди Маестрото да се наложи в третата част. Следващият му противник щеше да бъде Гофен, който също се нуждаеше от два тайбрека, за да пречупи Кулата от Тандил.

Новак отново не съумя да стигне до лесна победа, като трябваше да играе три сета с Милош Раонич, а Марин Чилич също влезе в тайбрек с Пабло Кареньо Буста.

Все пак Федерер и Джокович успяха да си издействат място на финала и едва ли някой привърженик на тениса е бил разочарован от това стечение на обстоятелствата. В мача за титлата Новак бе по-търпелив и уверен, докато съперникът му рискуваше по-често, което доведе и до повече непредизвикани грешки. 6-4 6-4: кариерният „Златен Мастърс“ бе факт!

Момчил Русев и Димитър Радев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH