Непобедим в пустинята: Алкарас с пета Мастърс 1000 титла

12-а поредна победа в Индиън Уелс и 13-а титла на ниво АТР – това са само част от постиженията на Карлос Алкарас, който за втора поредна година триумфира с трофея в Калифорния.

След колебливото начало в мача за титлата, Карлитос повиши оборотите, за да стигне до крайното 7-6(5), 6-1 за час и 41 минути игра срещу Даниил Медведев. В хода на мача той реализира 24 уинъра срещу само 11 на съперника, като бе по-ефективен и на първи, и на втори сервис. Испанецът реализира три от десетте си възможности за пробив, спрямо един пробив от два шанса за Медведев.

„Това означава много. Имах контузия в глезена в седмицата преди началото на турнира. С всеки изминал мач се чувствах все по-добре. Това ми дава огромно самочувствие преди турнира в Маями“ – каза шампионът, за когото това е пета титла на ниво Мастърс 1000 от шест изиграни финала. За сравнение – единствено Рафаел Надал (9) има повече трофеи от тази категория преди да навърши 21 години. На този етап Новак Джокович има 4 титли.

Карлитос стартира турнира след само  6 победи и 3 загуби през 2024-а и с много съмнения по отношение на състоянието на контузения си глезен. В крайна сметка обаче, две седмици по-късно той достигна до нов трофей на турнира, който мнозина считат за „петия Голям шлем“.

Финалът бе повторение на мача за титлата през 2023-а, когато отново Алкарас бе победител след 6-3, 6-2. Той вече има предимство от 5-3 в преките мачове с Медведев.

В началото на мача преобладаваха грешките, а Алкарас бе далеч от нивото, което му позволи на полуфиналите да спре победната серия на Яник Синер. Медведев го проби още в първия сервис гейм на испанеца. Макар и все още търсещ себе си на корта, Алкарас все пак върна пробива за 2-3 след великолепен минаващ от форхенд.

Постепенно нивото се повишаваше, като във втората част от сета на няколко пъти младокът изуми с невероятната си защита, която го направи голям любимец на феновете още в самото начало на кариерата му.

Закономерно се стигна до тайбрек, в който Алкарас имаше предимство от самото начало и не позволи да го изпусне. Във втората част той проби рано и до края действа перфектно на сервис, за да триумфира след час и 42 минути игра.

Успехът му стана факт пред голям брой знаменитости на трибуните – Зендая, Том Холанд, Чарлийз Терон и Мария Шарапова гледаха с интерес финала.