Джокович намери място на полуфиналите в Торонто

|  от TennisKafe

Rogers Cup, четвъртфинал

Новак Джокович – Томаш Бердих 7-6(6) 6-4

Новак Джокович отстрани от пътя си към титлата Томаш Бердих след 7-6(6) 6-4, но всичко се случи с любезното съдействие на чеха, който сякаш се пречупваше в най-важните моменти. Загубилият мача имаше много шансове дори да се класира сред най-добрите четири, но на моменти сякаш сам не си вярваше, че може да победи световния №1.

Новак започна с респектиращ бърз сервис гейм на нула. При 1-1 пък достигна до геймбол, когато с прекрасен слайс изкара Бердих на мрежата, а после придаде достатъчно топ спин на удара си, за да матира опонента си с форхенд уинър по късия диагонал – 40-0, показвайки, че отново е в топ форма. Чехът върна една точка, но после сгреши и изостана 1-2.

Най-големи трудности на подаването си Ноле изпита в петия гейм, когато съперникът му стигна до първа точка за пробив в мача с идеален форхенд ретур уинър. Опита същото при следващия сервис на сърбина, но прати топката в аут. Елегантен дроп шот на Джокович му осигури геймбол, който световният №1 не реализира и допълнително създаде напрежение за себе си. Когато отново получи възможността да затвори гейма, Бердих му помогна с грешка от ретур – 3-2.

В отговор на трудностите си, Новак проби в следващия гейм, когато при 40-30 в своя полза постави в неизгодна позиция чешкия тенисист, който прати форхенда си в мрежата – 4-2. Бердих се хвърли за рибрейк и беше близо, но пропиля два брейкбола заради собствени грешки – 2-5. Така единствената разлика правеше това, че сърбинът отрази и трите точки за пробив, до които опонентът му стигна, а чехът не успя да спаси единствената, която допусна.

При 5-3 и 30-30 двойна грешка на световният №1 даде нов шанс на опонента му, но след дълго разигрване от основната линия Бердих пак се провали. Джокович обаче сбърка за пореден път, а след това сам осигури пробив на поставеният под №5 в основната схема, когато тръгна да атакува ретура му, навлизайки навътре в корта, но намери мрежата от бекхенд.

Стигна се до тайбрек, където най-голяма роля изигра психическото състояние на Бердих и се усети колко трудно е за него да преодолее тенисист, който досега го е побеждавал цели 24 пъти. Чехът пропиля три сетбола и накрая загуби – 6-7(6).

След почивката Новак Джокович запази хладнокръвие, но не това направи опонентът му, който при дюс в третия гейм започна да се оплаква от топките и влезе в пререкание със съдията на стола. Това само го разконцентрира и бе пробит за 1-2.

Новак затвърди брейка си, а поведението на Томаш Бердих издаваше все повече признаци на нервност. До два мачбола стигна световният №1 в деветия гейм при подаването на съперника си, но чешкият тенисист неутрализира опасността, след като форхенд на съперника му излеза в аут, а после Бердих записа ас. Благодарение на още грешки на ракетата на Ноле, опонентът му си отдъхна и намали – 4-5. Брейкът в началото обаче още тежеше.

Ноле сервираше за сета и дръпна 30-0. Прекрасно стоп воле пък му осигури три мачбола и той материализира още първия, за да намери място на полуфиналите.