Неубедителен Вавринка даде сет на Марченко, но все пак си осигури реванш срещу Дел Потро

US Open, осминафинал
Стан Вавринка – Иля Марченко 6-4 6-1 6-7(5) 6-3

Стан Вавринка съвсем не впечатли с представянето си на корта, но все пак повече от очаквано мина през Иля Марченко с 6-4 6-1 6-7(5) 6-3 и си уреди мегасблъсък на четвъртфиналите с Хуан Мартин дел Потро. Двамата ще се изправят един срещу друг във втори пореден турнир от Големия шлем за сезона, след като на Уимбълдън аржентинецът триумфира с 3-6 6-3 7-6(2) 6-3. Това бе и четвърта поредна победа за Хуан Мартин в директните сблъсъци между двамата, където той води с 4-2. Реално, Вавринка няма успех от Уимбълдън 2008, където спечели в три сета.

Колкото до днешния мач, Вавринка поведе с пробив и 3-0 гейма, но допускаше огромно количество грешки и играеше повече нервно, отколкото концентрирано. Марченко се добра до рибрейк след прекрасен форхенд по обратния диагонал и изравни за 3-3, а първите шест гейма продължиха общо 35 минути. Мачът продължаваше да е изключително оспорван и Стан очевидно изчакваше финалните мигове на сета, за да атакува. При 5-4 в негова полза, Марченко прати бекхенд в аут и изостана с 15-40, като при втория брейкбол, ударът му отново не намери корта и сетът отиде на сметката на световния №3 с 6-4.

Този развой на събитията стигна, за да срине концентрацията на украинеца, който бързо изостана с 0-3 гейма след почивката и предаде втората част с 1-6. Марченко опита да вложи максимума в третия сет, но се виждаше, че просто няма накъде повече да повиши нивото си, за да затрудни световния №3.

Вавринка веднъж се измъкна от 15-40, за да направи 2-2 и проби в следващия гейм. Швейцарецът затвърди протоколно за 4-2, само че при 5-4 изигра ужасяващо подаване и позволи на Марченко да го пробие. Стан моментално стигна до два шанса за рибрейк, но ги изигра твърде нервно и украинецът изведнъж се озова с преднина от 6-5 гейма. Вавринка стигна до тайбрек, но в тези минути по-скоро се надяваше съперникът му сам за се победи, което не се случи и световният №63 спечели сета със 7-5 точки.

Стан се проваляше в отчаяните опити да стабилизира играта си след почивката и дори допусна пробив за 1-2, след който потроши една от ракетите си. Марченко услужливо му помогна да се върне в четвъртата част с двойна грешка за 15-40, която Вавринка превърна в рибрейк с форхенд уинър. Швейцарецът най-после напомни за класата си и удари още веднъж подаването на Марченко за 4-2, а нататък просто доигра двубоя и го приключи с 6-3.