Невероятен Тийм нанесе първа загуба на Надал през клей сезона

Internazionali BNL d’Italia, 1/4-финал
Доминик Тийм – Рафаел Надал 6-4 6-3

Доминик Тийм и Рафаел Надал за пореден път премериха сили през клей сезона, като този път зрелището бе в Рим, а австрийският тенисист успя да се поздрави с успеха след 6-4 6-3, след като по-рано през кампанията на червено отстъпи на финалите в Барселона и Мадрид. С успеха си днес Доминик прекъсна и серията на съперника от 17 последователни успеха на червено през 2017 г.

Световният №7 се развихри от първата точка и постави под напрежение съперника си, стигайки до брейкбол в първия гейм – 40-30. В следващото разиграване Доминик се възползва от възможността и поведе 1-0, а с бърз сервис гейм затвърди превъзходството си – 2-0.

В петия гейм Рафа изкара форхенд в аут след дълбок бекхенд по диагонала на съперника, с което изостана 0-40 на подаването си. На първия брейкбол взе топката рано след ретура и излезе на мрежата, което притесни Тийм, който не бе точен с опита си за пасинг шот. На втората точка за пробив Матадора се спаси с добър сервис, но накрая така и не затвори подаването си – 1-4.

В следващата част австриецът поднесе нова доза изключителен и агресивен тенис,  като на геймбола намери невъзможен ъгъл с форхенд по обратния диагонал, за да поведе 5-1.

Краля на клея, разбира се, взе задължителния за оставане в сета гейм, оставайки обаче всичко в ръцете на съперника. При 5-2 Доминик изостана 15-40, като с ас по правата отрази първата точка за рибрейк, а на втората Надал не намери топката с центъра на кордажа от бекхенд – дюс. Тийм отрази още един брейкбол, но накрая не удържа на натиска – 5-3.

Разполагаше обаче с нова възможност да подава за сета в десетия гейм, поведе 40-15, а на първата точка за приключване на частта Надал дръпна спусъка то бекхенд, но опитът му за атака през високата част на мрежата се оказа неуспешен – 6-4.

Световният №7 усети, че срещата е много далеч от това да приключи, а Матадора почна да е настоятелен във всяка точка след почивката, наказвайки съперника всеки път, когато не е на 100%.

Подобаващ отговор обаче имаше и Доминик Тийм, който изпусна златна възможност в петия гейм, пропускайки два брейкбола – 2-3.

В седмия австрийският тенисист отново положи максимални усилия да пробие и накрая успя, а после удържа от подаване, неутрализирайки три точи за рибрейк, за да поведе 5-3. При този резултат Надал сервираше за оставане в мача, но така, но допусна фатален пробив.