Ако човек е гледал финала на Уимбълдън и е станал свидетел на начина, по който на моменти Ник Кирьос се държи с хората в бокса си, със сигурност би си задал два въпроса – „Защо го прави?“ и „Как го търпят?“. Австралиецът е уникална и колоритна личност с особена харизма, но също така е важно да се анализира как неговият антураж влияе на пвоедението му.
Кирьос няма треньор, а бурният му личен живот непрестанно осигурява материал за таблоидите в Австралия. Най-различни хора непрестанно се появяват и изчезват от обкръжението му, като очевидно най-устойчивото присъствие в него е това на баща му и сестра му, които бяха с него по време на Шампионата. В мача за трофея обаче именно те станаха жертва на гнева на световния №45, който настояваше да аплодират на крака всяка негова точка.
Гледката на тенисист, който играе най-важния мач в кариерата си, но през половината от времето се кара на хората от бокса си заради предполагаема липса на ентусиазъм, наистина изглежда нелепа. Това обаче е нещо типично за Ник Кирьос – човекът, който отказва да наеме постоянен треньор, защото смята, че се познава чудесно и никой не е способен да разбере играта му така, както той умее. Когато обаче нещата започнат да се объркват, семейството и приятелите на австралиеца са тези, които плащат цената.
Избухванията на играчите не са нещо необичайно в тениса, но подобни крайности рядко биват достигани. Треньорът на Даниил Медведев – Жил Сервара, на няколко пъти просто напусна корта, когато гневът на руснака стана твърде неудържим. Подобен подход е възприемала и майката на Холгер Руне. Както в игрови, така и в човешки план обаче Ник Кирьос няма аналог в Тура.
Какво е чувството да си част от ежедневието на подобна личност? Има ли правилна реакция в моментите, в които гневът на Кирьос достига точката на кипене и той за пореден път реши да поведе война с всички наоколо, включително и със семейството си? Майката на тенисиста – Нил, и неговият брат Кристос дадоха интервю за предаването Today по австралийската телевизия Channel 9, в което описаха своята гледна точка за тези моменти.
„Да бъдеш в бокса му може да бъде много неприятно изживяване. Ник обаче нямаше да е Ник, ако не демонстрираше темперамента си на корта. Той винаги се опитва да повишава заряда на мачовете и мисли, че това е най-добрият начин да го направи. Често му се е случвало да си изпусне нервите, след което да се опитва да си върне концентрацията, като изразходи негативните си емоции спрямо нас. Ник знае, че го обичаме и винаги ще го подкрепяме. Много пъти сме му казвали, че няма проблем да ни крещи и да ни обижда, ако това му помага да играе по-добре. Показали сме му съвсем ясно, че винаги ще сме зад него и никога няма да го изоставим“ – споделя Кристос.
Да одобряваш нечие поведение и да се примиряваш с него обаче са две много различни неща. Това става ясно от думите на майката на Ник. Тя разкрива, че рядко присъства на мачовете на сина си, тъй като не ѝ харесва държанието му на корта.
„За мен е неприятно да наблюдавам на живо мачовете на сина ми. Единственото, което гледах от финала на Уимбълдън, беше излизането на корта и жребия. След това изключих телевизора и си легнах. Не гледах нито един от мачовете му в турнира. Понякога се случваше да се събудя посред нощ и да погледна резултата, но след това заспивах отново. Не обичам да съм в неговия бокс, защото не знаем какво трябва да направим, когато се ядоса – дали да мълчим, да го окуражим, да го аплодираме, да станем или да се седим на местата? Нямаме представа“ – разкри Нил Кирьос.
„Гледах репортаж от мача и мисля, че той игра добре и имаше своите шансове. Ник би могъл да използва този мач като източник на много полезен опит, който да му помогне да стигне до още много такива битки в бъдеще. Изобщо не е лесно да играеш на финал от Големия шлем за пръв път“ – добави майката на тенисиста.
Предстои да разберем дали шоуто на Кирьос ще се пренесе на най-голямата сцена – САЩ. Световният №45 е подал заявка за ATP 250 турнира в Атланта (25-31 юли), както и за Мастърс надпреварите в Монреал (7-14 август) и Синсинати (14-21 август), след което ще се изяви и на US Open (29 август – 11 септември). Едно обаче е сигурно – когато Крал Ник е на корта, тенисът никога не е скучен.