Нишикори отстрани Рубльов и донесе първи успех на Япония при мъжете

Олимпийски игри, първи кръг

Кей Нишикори – Андрей Рубльов 6-3, 6-4

Кей Нишикори донесе първа победа на Япония в олимпийския турнир по тенис за мъже след като елиминира петия в схемата Андрей Рубльов на старта на надпреварата. Световният №69 се представи много силно от тактическа гледна точка и успя да неутрализира силните страни на втората ракета на Русия, класирайки се за втори кръг за сметка на един от фаворитите.

Следващият опонент на японеца ще бъде Маркос Гирон.

В хода на мача Нишикори записа повече точки както на сервис (43-31), така и на ретур (19-17). И двамата опоненти имаха по пет възможности за пробив, като Нишикори реализира три от своите (60%), докато Рубльов оползотвори само един брейкпойнт (20%).

Нишикори поведе в началото, но Рубльов също спечели първото си подаване и възстанови равенството. След това обаче японецът напълно пое контрола върху играта и реализира първия пробив в мача, след който натрупа солиден аванс от 4-1. Световният №7 обаче върна интригата като прекъсна серията на опонента си, след което проби за 4-3. Това не смути Нишикори, който успя отново да пробие сервиса на Рубльов, след което затвърди брейка с гейм на 15 и по този начин се наложи с 6-3 в първата част.

Вторият сет бе доста по-равностоен, като Рубльов на три пъти излезе напред в резултата, но Нишикори неизменно успяваше да изравни. Бронзовият медалист от Игрите в Рио де Жанейро можеше да обърне резултата, но при 2-2 пропусна два поредни брейкпойнта. Нишикори все пак излезе напред в резултата, като проби в седмия гейм, а впоследствие увеличи преднината си на 5-3.

Изправен пред поражение, Рубльов започна да рискува доста повече при сервиса си. Тази тактика се отплати и руснакът намали резултата, записвайки гейм на нула. Веднага след това обаче Нишикори върна жеста и така триумфира с 6-3, 6-4 след 74 минути на корта.