Ноле достигна финала след два сета в извънземен режим срещу Федерер

Australian Open, полуфинал

Новак Джокович – Роджър Федерер 6-1 6-2 3-6 6-3

Новак Джокович изигра два невероятни сета, за да поведе с 2-0 на Роджър Федерер за по-малко от час, след което Маестрото успя да се събере и да се задържи в мача, но в крайна сметка силите му не достигнаха за обрат и световният №1 се класира на шестия си финал в Мелбърн след 6-1 6-2 3-6 6-3. Маестрото даде всичко от себе си, за да промени хода на мача, но се бореше и срещу статистиката, тъй като Джокера имаше само едно поражение от 153 случая, в които бе взимал аванс от два сета.

Първата част продължи само 22 минути, в които Джокович тотално надигра Федерер. И двамата показаха нисък процент вкаран първи сервис, но разликата бе, че Ноле загуби само 4, докато Роджър спечели една-единствена точка на втория си начален удар. Сърбинът започна с рутинен гейм, след което вкара съперника в дълги разигравания, в които бе много по-спокоен и след като си осигури два брейкбола при 15-40, осъществи още първия. След само 7 минути вече водеше с 3-0 и затвърден пробив.

Едва в четвъртия гейм Федерер отпусна ръката и го спечели на нула, но той се оказа и единственият на сметката му в първата част. След това грешките на Маестрото продължиха със същата честота и в шестия гейм Джокович достигна до два скрити сетбола. Последва дълго разиграване, в което сърбинът не трепна и в крайна сметка Роджър прати форхенд в мрежата.

Още в първия гейм на втория сет се наложи швейцарецът да отразява нов брейкбол, но във втория му сервис гейм с чудесна серия минаващи удари Новак го проби на нула, а малко по-късно затвърди – 3-1. Безгрешният режим на световния №1 продължи с нов пробив, а статистиката отчиташе едва 3 непредизвикани грешки от Джокера в изиграните до този момент 12 гейма. Без напрежение той затвърди и втория си брейк, което беляза серия от 5 поредни гейма за сърбина. Новак отново притисна Федерер на ретур и достигна до два сетбола, но швейцарецът този път удържа. С гейм на нула Джокера приключи сета за 32 минути и се доближи на един от финала.

Геймовете на Маестрото продължиха да вървят много по-трудно от тези на съперника и в третия сет, но се справи с поредната възможност, която имаше сърбина за пробив, за да удържи за 3-2. След час и 15 минути игра Федерер най-после се добра до брейкбол, след като поведе с 15-40 на ретур със страхотно излизане на мрежата. Джокович отрази първата опасност с хубав сервис, а после швейцарецът пресили форхенд. Заредиха се страхотни разигравания и дюсове, а Федерер пропусна още един шанс в 12-минутния гейм, преди най-накрая да пробие. С уинър от форхенд със скорост 143 км/ч Маестрото стигна до точка за затвърждаване на пробива и с добър сервис си помогна да го стори – 5-2. Деветият гейм премина през дюсове, но в крайна сметка Федерер спечели подаването си и намали изоставането си в сетовете.

Играта бе прекъсната за около 11 минути преди началото на четвъртата част, за да бъде спуснат покрива, а геймът на Ноле започна с 0-30, но Федерер прати три ретура в мрежата и един в аут. С десетия си ас в мача Джокера приключи гейма си за 3-2, а въпреки че грешките му зачестиха, не позволяваше да бъде притиснат сериозно. Сърбинът спечели седмия гейм, след което размина Федерер за 0-30 в следващия. С изумително разиграване при 15-30 Маестрото не позволи на сърбина да стигне до два скрити мачбола, но после това стана факт след силен форхенд и помощ от мрежата. С добър ретур пробивът бе факт и Ноле застана на линията да сервира за мача, като не показа никакви колебания.

На финала Джокович очаква победителя от интригуващия двубой между Анди Мъри и Милош Раонич. Сърбинът срещна Анди и на миналогодишния финал, а преди това го надигра в спора за трофея от Australian Open през 2011-а и 2013-а. Балансът между двамата е 21-9. Срещу Раонич сърбинът все още няма поражение – 5-0.