Ноле оцеля в първата битка с Мъри за 2017-а и остана на трона в Доха

Qatar Exxon Mobil Open, финал
Анди Мъри – Новак Джокович 3-6 7-5 4-6

Новак Джокович нанесе първия тежък удар в битката с Анди Мъри за трона в мъжкия тенис през този сезон и го пречупи в сблъсъка за трофея на Qatar Exxon Mobil Open с 6-3 5-7 4-6. Това бе седми пореден мач между двамата, който е на финал, а Ноле сложи край на серията от 28 поредни победи на Мъри в ATP тура.

Още първият сервис гейм на Джокович в мача продължи 5 минути и половина и ни подготви за зрелищната игра на котка и мишка от основната лининия, изпълнена с брутални размени на къси диагонали и майсторски смени на посоката, в която се превърна откриващият сет. Лесни точки и кратки разигравания почти нямаше, а в опита си да достигне поредния удар по линията на съперника, Джокович се плъзна по корта, а от палеца на дясната му ръка потече кръв и той поиска медицински таймаут при 1-1 гейма и 30-30. Мъри стигна до брейкбол в това подаване, само че Ноле изстреля мощен сервис по правата и скоро поведе с 2-1.

Играта на действащия шампион в Доха се различаваше на светлинни години от неубедителното му представяне през седмицата и Мъри не намираше начин да пробие защитата му. При 3-2 в полза на Ноле и 40-40, зрителите изгледаха с притаен дъх и най-дългото разиграване в мача – 29 изтощителни удара, след които световният №1 ликуваше и скоро направи резултата 3-3.

Джокович записа експресен гейм на нула за 4-3, а след това Мъри намери начин да пропилее аванс от 40-15 и вместо да изравни отново, се озова изправен пред брейкбол. Анди пласира хубав сервис, само че срещу Ноле това не е достатъчно и след кратнко разиграване шотландецът прати един от ударите си далеч извън очертанията на корта – пробив и 5-3! Джокович изигра следващия си гейм безупречно и с трето поредно подаване на нула затвори сета с 6-3.

Тактическото надлъгване продължи и след почивката, а Мъри отново се самоунищожи. При 3-3 гейма, Анди изпусна форхенд по диагонала за 15-40, след което се самопроби с двойна грешка. Световният №1 поведе с 30-0 в следващото подаване на Джокович, само че направи още няколко непредизвикани грешки и Ноле удържа за аванс от 5-3. Световният №1 продължи борбата и при 5-4 видяхме един  наистина луд гейм, в който след пропуснат брейкбол и три спасени мачбола, Мъри заслужи рибрейка.

Още един ключов момент дойде на сервис на Анди, когато при 30-30 Ноле имаше целия корт пред себе си, но прати форхенд в аут. Джокович се всеби от пропуска и разби ракетата си в корта, а съдията Карлос Бернардес отсъди наказателна точка и по този начин Мъри поведе с 6-5. Джокович не успя да се съвземе достатъчно бързо и световният №1 изтръгна сета със 7-5.

Шампионът обаче се стабилизира след почивката и спечели убедително първите си две подавания в решаващия сет. При 3-2 за Мъри обаче, шотландецът се добра до брейкбол, а Ноле започваше да изглежда уморен. И въпреки това сърбинът не само намери сили за изравни за 3-3, но в следващите минути намираше линиите по уникален начин и проби на нула за 4-3!

Джокович застана на линията за сервис при 5-4 и имаше една шотландска планина за изкачване, след като изостана с 0-30. Този път Ноле не се огъна, обърна до 40-30 и след поредното убийствено дълго и изтощително разиграване вдигна победоносно ръце.