Ноле повали Баутиста Агут и мина границата от 100 млн. от наградни фондове

Ролан Гарос, осминафинал
Новак Джокович – Роберто Баутиста Агут 3-6 6-4 6-1 7-5

Новак Джокович не само се класира за четвъртфиналите на Ролан Гарос и се приближи с още една стъпка към голямата цел, но и направи пореден рекорд. Световният №1 спечели двудневния маратон с Роберто Баутиста Агут с 3-6 6-4 6-1 7-5 и се превърна в първия тенисист, който премина границата от 100 млн. долара от наградни фондове, като в момента срещу името му стоят 100, 000, 875 долара за 14 сезона професионална кариера.

Неизбежно беше, Джокович да влезе със сериозно самочувстие в двубоя, след като водеше с 4-0 в преките сблъсъци с Баутиста Агут, а през този сезон се разправи с испанеца с 6-2 6-1 на Мастърса в Мадрид. И въпреки това, световният №16 потегли доста добре в първата част на двубоя, която се изигра във вторник преди проливният дъжд  да прекъсне програмата.

След разменени пробиви в началните минути, Баутиста Агут удари отново за 4-2 и макар да изгуби следващото си подаване, стигна до рибрейк за 5-3 и този път затвори сета на свой сервис с 6-3. При последните два гейма от откриващата, част кортът видимо стана по-хлъзгав, а топките натежаха. Играта можеше да бъде спряна по-рано, но съдиите изчакаха приключването на сета и обявиха първото прекъсване за деня.

След подновяването Джокович излезе за загрявка във видимо добро настроение, въпреки че изоставаше в резултата. В началото на четвъртия гейм, световният №1 демонстрира стабилна игра от ретур, изкара Баутиста Аугут на мрежата след перфектен слайс, след което технично го прехвърли. Поведе с 40-30 и направи пробив след мощен форхенд по правата.

Резултатът стана 3-2 за Джокович, а в шестия гейм при 30-30, сърбинът излезе умело на мрежата, покри перфектно корта, и след три поредни волета принуди Аугут да сгреши, а после поведе с 4-2. Испанецът спечели подаването си, но допуснатият брейк още му тежеше. До този момент от мача Ноле имаше 17 уинъра и превъзходство в повечето статистически показатели.

При резултат 4-3 се стигна до равенство, при което световният №1 имаше брейкпойнт, от който се възползва след още една добре построена атака към мрежата. Баутиста Аугут обаче направи пробив и забави радостта на съперника си – при 40-40 и предимство за него, Джокович опита мощен бекхенд по правата, но го изкара извън очертанията. В последния гейм от сета нямаше интрига и резултатът стана 1-1.

В третия сет, световният №1 поведе с пробив за 3-1 и мина през три отразени брейкбола, за да затвърди за 4-1. В този момент топката вече беше със съвсем различен цвят и цялата покрита с клей, а съдията на стол прекрати срещата.

Двамата тенисисти излязоха отново на корта в сряда, а Ноле влезе мощно в битката с брейк за 5-1 и само след още няколко мина затвори третия сет с 6-1. В четвъртата част тенисът беше от изключително високо качество, като Баутиста Агут постави Джокович на изпитание с някои от най-добрите си изпълнения. При 2-2 испанецът заличи два брейкбола с контракъса на линията и още една изящна къса, което почти подлуди Ноле. Сърбинът подари следващото си подаване на съперника с две необясними грешки от бекхенд и изостана с 2-4, но веднага направи рибрейк и изравни за 4-4.

Световният №1 запази максимална концентрация и дочака своя миг за атака при 5-5, когато проби решаващо и сложи край на спора на свой сервис. Джокович очаква на четвъртфинал Томаш Бердих, който не даде сет на 34-годишния Давид Ферер – 6-3 7-5 6-3.