Нов рекорд: Australian Open с награден фонд от 49 милиона долара

Нов рекорд: Australian Open с награден фонд от 49 милиона долара

Ново увеличение на наградния фонд на първия турнир от Големия шлем през годината – Australian Open. От 2020 година парите, които ще бъдат разпределени между тенисистите, са 49 млн. долара. Това е увеличение от 14% спрямо миналата година и запазва тенденцията организаторите на надпреварата да раздават все повече пари.

Най-големи са скоковете по отношение на заработеното от играчи, отпадащи в началната фаза. Загуба в първи кръг на квалификациите се равнява на 13 838 долара, което е с една трета повече спрямо миналата година. Отпадане в първи кръг на основната схема ще носи на играч 62 278 долара, което е с 20% повече.

Шампионите при мъжете и жените на сингъл ще приберат по 2 850 628 долара.

Шампионите в Мелбърн

MELBOURNE, AUSTRALIA - JANUARY 26: Naomi Osaka of Japan poses for a photo with the Daphne Akhurst Memorial Cup following victory in her Women's Singles Final match against Petra Kvitova of the Czech Republic during day 13 of the 2019 Australian Open at Melbourne Park on January 26, 2019 in Melbourne, Australia. (Photo by Quinn Rooney/Getty Images)

На Australian Open тази година Новак Джокович и Рафаел Надал играха за титлата. Сърбинът даде само осем гейма на най-големия си съперник на корта и спечели с 6-3 6-2 6-3.

Във въпросния дуел двамата се изправиха един срещу друг за 53-и път и за осми във финал на турнир от Големия шлем, а титлата за Ноле бе седма, като така изпревари Рой Емерсън и Роджър Федерер, с които делеше първото място по трофеи в Мелбърн.

При жените, Наоми Осака за пръв път стана шампионка на Australian Open и дебютира като №1 в света. Японката игра невероятен тенис, показа страхотна психика и триумфира на финала в Мелбърн над Петра Квитова със 7-6(2) 5-7 6-4.

Наградните фондове в тениса 

wimbledon12

Последният турнир от Големия шлем – US Open, за поредна година вдигна наградния си фонд, който този сезон бе рекордните  $57 милиона спрямо $53 милиона миналата годинa, което е с 8% повече. Шампионите на сингъл при мъжете и жените прибраха по $3,850,000, докато всеки отбор при двойките заработи по $740,000 при спечелена титла. Запазва се и тенденцията най-голямо да е увеличението за играчите, които отпадат рано в турнира, като отпадане във втори кръг донесе на тенисист $100,000.

Уимбълдън също  имаше по-голям награден фонд – 49 млн. долара. Парите, които си разпределиха играчите на сингъл, бяха с 9.2% повече.

Най-голям бе скокът за участниците в първи и втори кръг – съответно 15.4% и 14.3%. При двойките пък най-голямо е повишението при тандемите, които вдигнат титлата – 20%. Ръст има при смесените двойки и в квалификациите.

На Ролан Гарос наградният фонд бе малко над 47 милиона долара, като това бе увеличаване с 8% спрямо 2018 година.

Глас са равенство

Nitto ATP Finals - Novak Djokovic, Roger Federer, Rafael Nadal. Matteo Berrettini, Stafanos Tsitsipas, Alexander Zverev, Dominic Thiem

През 2018 година Новак Джокович събра свои колеги в Мелбърн, за да обсъждат наградните фондове от турнирите от Големия шлем. Пред около 150 тенисисти, Джокович, в тандем с австралийски адвокат, направи дълга реч, в която е предложи създаването на отделно сдружение на тенисистите с цел да се борят за по-големи наградни фондове.

Самият Джокович е първият, който прекрачи границата от 100 милиона долара от наградни фондове, но въпреки това е на мнение, че тенисистите печелят малко в сравнение със състезатели от други спортове.

Според Daily Mail, той е направил сравнение с НБА, където състезателите получават около 50% от приходите в сравнение с под 10% в Големия шлем.

Повече пари, по-дълга кариера 

federer - nadal

Проучване от последните години сочи, че увеличаващите се пари в тениса водят до това играчите да искат да играят по-дълго. Тазгодишният пример е поредното доказателство за това – Федерер и Джокович се изправиха един срещу друг във финала с най-висока средна възраст на Уимбълдън в Откритата ера. Роджър, който навършва 38 години следващия месец, и Новак, който отпразнува 32-ия си рожден ден през май, играха и втория „най-стар“ финал в турнирите от Големия шлем като цяло.

Процентът на играчи над 30-годишна възраст е скочил от 6% през 1990 година на 40% през 2017 година. Разбира се, тенденцията е обсъждана многократно, но до каква степен е анализирана?

През 1972 година Кен Розуел и Мал Андерсън на Australian Open изиграват най-възрастния финал от Шлема, като и двамата по това време са на 37 години. Шампион става Розуел и до днес той-държи рекорда за най-стар „мейджър“ шампион. Ако Федерер беше надделял над Джокович, това щеше се промени.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH