Новак Джокович надви Каспър Рууд и за десети път е на финал в Рим

Internazionali BNL d’Italia, полуфинал

Новак Джокович – Каспър Рууд 7-5, 6-3

Новак Джокович се класира за финала на Мастърс турнира в Рим след победа в два сета над една от приятните изненади на турнира Каспър Рууд. Норвежецът показа много добра игра, като затрудни много сериозно световния №1 и не бе никак далеч от това да спечели първия сет, но Джокера се измъкна от сложната ситуация и си заслужи място на утрешия финал, където очаква победителя от мача между Денис Шаповалов и Диего Шварцман.

Мачът съвсем очаквано започна с гейм за Джокович, но по-нататъшното развитие на сета определено със сигурност е изненадало мнозина. Рууд обаче изобщо не се стресна от това. Младият норвежец изравни резултата след гейм на нула, след което записа пробив и поведе с 3-1.

Джокович намали изоставането си след като също спечели гейм на нула, но след това сърбинът пропиля две точки за пробив и така Рууд поведе с 4-2. Джокович записа още един гейм на нула, но веднага след това Рууд върна жеста и разликата от два гейма се запази при 5-3. Сърбинът обаче отново намали пасива си, а в десетия гейм спаси два сетбола, преди в последствие да успее да изравни геймовете.

Единадесетият гейм продължи почти 15 минути, като двамата опоненти на няколко пъти си размениха водачеството, преди в крайна сметка опитът и класата на Джокович да кажат своята решаваща дума и сърбинът поведе с 6-5. В следващия гейм Рууд навакса пасив от 0-30, но Джокович не позволи да се стигне до тайбрек и спечели сета още при първата си възможност. Djokovic_ForoItalico Играта продължи да бъде много равностойна и във втория сет, като Джокович на два пъти поведе в геймовете, но Рууд успяваше да изравни, като и двамата спечелиха по един гейм на нула. След това обаче Джокович напълно пое контрола върху мача, като реализира пробив и поведе уверено с 5-2.

Осмият гейм беше „маратонски“, като в него Рууд спаси два мачбола преди в крайна сметка да успее да се наложи над Джокович. След това обаче лидерът в ранглистата беше безапелационен – гейм на нула и девета победа на полуфинал на турнира в Рим.

Утре Джокович ще атакува своята пета титла в турнира, която щ му позволи да излезе еднолично начело в класацията по спечелени Мастърс трофеи. В момента сърбинът и Рафаел Надал си делят първата позиция с по 35 титли.