Новак Джокович спечели ключовия сблъсък със Зверев и е на полуфинал в Лондон

Nitto ATP Finals, групова фаза

Новак Джокович – Александър Зверев 6-3, 7-6(4)

Новак Джокович се класира сред най-добрите четирима на Финалите на ATP след победа в два сета над Александър Зверев. Световният №1 изигра чудесен първи сет, в който взе инициативата след ранен пробив, след което устоя на натиска на германеца във втория и нанесе решителния си удар в най-подходящия момент.

Това бе втора поредна и общо четвърта победа на сърбина над този опонент в шестте мача помежду им. Интересното е, че и при четирите си победи Джокович не е загубил сет срещу германеца. На полуфиналите сърбинът ще се изправи срещу победителя от другата група Доминик Тийм.

Зверев бе много по-агресивен на сервис, като записа цели 12 аса срещу само 3 на Джокович, но германецът направи и повече двойни грешки (6-3). Ранният пробив в първия сет се оказа единственият в мача, като Джокович реализира само един от четирите си брейкбола, докато Зверев не успя при нито един от трите си опита. Германецът имаше огромно превъзходство по отношение на реализираните уинъри (38-18), но дори това не му помогна срещу Джокера, който изнесе урок по тактика на значително по-младия си опонент.

Мачът започна вихрено за Джокович, който записа ранен пробив като в първите три гейма даде само две точки на Зверев. Германецът намали изоставането си с гейм на нула, но Джокович отново взе инициативата след силен пети гейм и увеличи преднината си на 4-1. До края на сета нямаше повече пробиви и играта вървеше гейм за гейм, като Джокович приключи спокойно сета още с първия си сетпойнт, оформяйки крайното 6-3 в своя полза след 34 минути игра.

Зверев взе инициативата във втория сет като пръв поведе в геймовете, но веднага след това Джокович възстанови равенството. Германецът обаче отново излезе напред в резултата, а в четвъртия гейм стигна до точка за пробив, но Джокович успя да избегне опасността и да направи резултата 2-2, печелейки най-дългия гейм в мача до този момент.

В петия гейм Джокера стигна до два поредни брейкпойнта, но този път Зверев показа здрави нерви и обърна резултата, като поведе в геймовете за трети път в сета. Световният №1 обаче отново изравни, като този сценарий се повтори още три пъти до края на сета и така се стигна до тайбрек.

Той започна по-добре за Зверев, който поведе с 2-0, но Джокович върна пробива и възстанови равенството. Германецът отново поведе при 3-2, но тогава настъпи моментът на Джокера. Сърбинът показа защо е №1 в света и внезапно вдигна значително темпото, като реализира три безответни точки. Зверев намали на 5-4, но Джокович прекъсна серията му и стигна до първия си мачпойнт, който се оказа и последен.

С него сърбинът оформи крайното 6-3, 7-6(4) в своя полза и намери място във финалната четворка на турнира в „О2 Арена“.