Чилич детронира Джокович и постави под въпрос короната му в мъжкия тенис

BNP Paribas Masters, 1/4-финал

Новак Джокович – Марин Чилич 6-4 7-6(2)

Марин Чилич се наложи над Новак Джокович с 6-4 7-6(2) в четвъртфинален сблъсък на Мастърса в Париж. Хърватинът не просто детронира шампиона, но и разклати трона му в мъжкия тенис. Сега всичко е в ръцете на Анди Мъри, който от другата седмица може да бъде новият №1.

Джокович даде брейкбол на съперника си още в първия път, когато застана зад основната линия да сервира, а форхенд в мрежата означаваше, че хърватинът повежда 2-0. Сърбинът обаче бързо се опомни и материализира моментален рибрейк, а после изравни след бърз сервис гейм на нула – 2-2.

Чилич отново показа колебание в седмия гейм, когато първият му сервис се изпари, а при преднина от 40-30 направи дойна грешка. Съперникът му се добра до шанс за пробив, но шампионът от Базел неутрализира опасността и отново излезе напред в сета – 4-3.

При 5-4 Марин Чилич спечели точка след прекрасна комбинация, завършила с излизане на мрежата, и стигна до сетбол, който Ноле отрази – дюс. Хърватският тенисист обаче бе много настоятелен и след две грешки на Джокович, взе сета – 6-4.

След почивката и пред двамата имаше възможност да пробият подаването на съперника в рамките на първите шест гейма, но така и не взеха предимство – 3-3.

При 4-4 Ноле дръпна с категорично 40-0 на подаването на опонента и реализира още първия си шанс.

В десетия гейм световният №1 изостана 15-30 и тогава допусна двойна грешка, сценарият се повтори още един път и рибрейкът бе подарен на Чилич – 5-5. Напрежението започна да се нагнетява и определено повлия на представянето на Джокович, който се опитваше да не се подаде, но трябваше да сервира за оставане в мача.

В решаващия гейм хърватинът взе първата точка след прецизен пасинг шот, а накрая дръпна 40-15. Джокович спаси първия мачбол с отлично воле уинър, при следващото разиграване  игра на втори сервис, но усмивката грейна на лицето му, когато пласира неспасяем удар на линията – дюс. Накрая шампионът докара нещата до тайбрек, в който отстъпи.

За място на финала победителят ще играе с Джон Иснър, който по-рано през деня отстрани Джак Сок.