Джокович мина и през Шаповалов за седмия си финал на Уимбълдън

Уимбълдън, полуфинал

Новак Джокович – Денис Шаповалов 7-6(3), 7-5, 7-5

Новак Джокович достигна до финала на Уимбълдън за трети пореден път, след като победи световния №12 Денис Шаповалов. Джокера започна колебливо мача, но след това постепенно установи контрол върху случващото се на корта, а в ключовите мигове много по-големият опит на Джокера се оказа решаващ. Това ще бъде седми финал на Шампионата за сърбина, като до момента той е губил заключителния сблъсък само веднъж – от Анди Мъри през 2013 г. (4-6, 5-7, 4-6).

Предстоящият финал ще бъде „юбилеен“ за Джокович, тъй като ще бъде №30 за него на Големия шлем.

Опонент на Джокера в мача за титлата ще бъде Матео Беретини, който по-рано днес надделя над Хуберт Хуркач.

В хода на мача Шаповалов пласира повече уинъри (40-33), но за сметка на това направи над два пъти повече непредизвикани грешки (36-15). Джокович спечели повече точки както на сервис (80-72), така и на ретур (36-32) и реализира три от десетте си точки за пробив (30%), но това се оказа напълно достатъчно, тъй като неговият опонент оползотвори само един от своите единадесет брейкпойнта (9%).

Мачът започна с гейм на нула за Джокович, но, въпреки негативното за него начало, Шаповалов заигра много уверено и изравни резултата, след което реализира първия пробив в мача и поведе с 3-1. В следващите четири гейма никой от двамата не успя да достигне до брейкпойнт и така резултатът стана 5-3 в полза на Шаповалов.

Канадецът бе много близо до спечелването на сета, след като навакса пасив от 0-40 в деветия гейм, но въпреки това Джокович спечели подаването си. Това се оказа началото на много силна серия за сърбина, който върна пробива и изравни резултата, след което осъществи пълен обрат за 6-5. Шаповалов обаче възстанови равенството с гейм на нула и така се стигна до тайбрек.

В него канадецът пръв взе преднина, но след това Джокович отново пое инициативата и натрупа аванс от 3-1. Шаповалов редуцира пасива си, но впоследствие допусна две последователни непредизвикани грешки и това помогна на световния №1 да поведе с 5-2. В ключовите моменти Джокович продължи да демонстрира много добра игра в защита, докато в същото време напрежението се оказа твърде голямо за Шаповалов и така сърбинът спечели откриващия сет със 7-6(3).

Световният №12 записа два гейма на нула в началото на втория сет, но Джокович също спечели първите си две подавания и не позволи на опонента си да натрупа преднина. При 2-1 Шаповалов стигна до три поредни точки за пробив, но първият в схемата обърна резултата с няколко много добри атаки „сервис-воле“.

Началото на втория сет бе напълно равностойно, като и двамата спечелиха първите си три сервис гейма. Шаповалов имаше общо пет възможности за пробив – три поредни при резултат 2-1 и още две последователни при 3-2, но не успя да се възползва от нито един от тези шансове.

Тенденцията двамата да бъдат безупречни при подаванията си бе на път да се запази до края на сета, когато при 5-5 Шаповалов поведе с 30-15 в единадесетия гейм. Джокович обаче отново заложи на солидна защита, очаквайки грешки на доста по-неопитния си опонент. Тази тактика на Джокера се оказа успешна и той проби за 6-5, след което спечели убедително подаването си и надделя със 7-5, удвоявайки преднината си в мача.

Последната точка в сета се превърна в най-дискусионната ситуация в мача. При сервиса на Джокович лайнсменът отсъди аут, но съдията на стола коригира решението му. Шаповалов поиска разглеждане на ситуацията, като в крайна сметка „Ястребовото око“ показа, че топката е добра и сетът приключи в полза на световния №1. По време на почивката канадският тенисист изпусна нервите си и се разкрещя на рефера. „Как можа да отсъдиш по този начин? Шегуваш ли се с мен? Скандално е. Това е последният мач, който ръководиш на този корт“ – каза световният №12.

Шаповалов поведе в началото на следващия сет, но след това пропиля три възможности за пробив и Джокович възстанови равенството. В третия гейм ролите бяха разменени и сърбинът бе този, който пропусна три брейкпойнта, позволявайки на опонента си да поведе с 2-1.

Джокович обаче изравни с гейм на нула, след което и двамата опоненти бяха много убедителни при подаванията си и така резултатът стигна до 5-5. С приближаването на края на сета сърбинът все по-често демонстрираше много повече хладнокръвие от Шаповалов и това помогна на световния №1 да осъществи много важен пробив, с който се доближи само на гейм от финала. Джокович приключи мача по възможно най-добрия начин – с гейм на нула, завършен с директна точка от сервис, и по този начин оформи крайното 7-6(3), 7-5, 7-5 след малко под три часа игра на Централния корт.