Джокович мина лесно през Сандгрен в първия си мач в Париж

Ролан Гарос, първи кръг

Новак Джокович – Тенис Сандгрен 6-2, 6-4, 6-2

Световният №1 Новак Джокович записа трисетова победа над 66-ия в света Тенис Сандгрен в първи кръг на Ролан Гарос. Сърбинът показа много добра форма и контролираше играта през целия мач, достигайки напълно заслужено до успеха. Това бе четвърти мач между двамата, като победителят бе същият както в предходните три сблъсъка.

Следващият му опонент в турнира ще бъде 92-рият в ранглистата Пабло Куевас, който по-рано днес победи Люка Пуй (6-3, 6-1, 6-3).

Джокович имаше огромно превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (44-18), като освен това бе по-резултатен и на сервис (55-50). Шампионът на Australian Open реализира пет от 11-те си точки за пробив (45%), докато Сандгрен не успя да оползотвори нито един от шестте брейкпойнта, които се откриха пред него.

На пресконференцията си преди мача Джокович заяви, че умът и тялото му са в чудесно състояние. Началото на мача бе доказателство за това, като сърбинът успя без особени усилия да реализира ранен пробив и да поведе с 2-0. Сандгрен опитваше да затруднява световния №1 с агресивни атаки близо до линиите и тази тактика му донесе известен успех, позволявайки му да намали изоставането си до 3-2.

Джокович обаче бързо се адаптира към играта на американеца и отново започна да намира пролуки в защитата му. Сърбинът записа гейм на нула, след което осъществи първия пробив в мача и поведе с 5-2. По време на почивката след седмия гейм Сандгрен съвсем ясно започна да показва първи признаци на умора и впоследствие това помогна на неговия опонент да стигне до три поредни сетпойнта. Джокович пропусна първия, но при втората си възможност направи американеца безпомощен с много интелигентна атака от форхенд и така спечели убедително откриващия сет с 6-2.

Неочаквано предвид показаното от двамата до този момент, втората част започна с доста дълъг и оспорван гейм, в който Джокович пропусна три брейкпойнта, преди все пак да успее да сломи съпротивата на американеца. Сърбинът успя да затвърди пробива си, след като в последвалия гейм спаси три поредни брейкпойнта на Сандгрен, но след това американецът върна интригата, като намали резултата на 2-1.

След почивката водачът на схемата възстанови разликата от два гейма, но след това грешките му зачестиха и това позволи на Сандгрен да редуцира пасива си до 3-2. В последвалия гейм Джокович допусна първата си двойна грешка в мача и това помогна на неговия опонент да стигне до две поредни възможности за пробив. Сърбинът обаче подобри значително качеството на сервиса си и това му помогна да избегне опасността, след което отрази още един брейкпойнт с много добър бекхенд по правата.

Джокович продължи да поставя Сандгрен под напрежение и в крайна сметка успя да надделее, правейки резултата 4-2 в своя полза. Това се оказа повратният момент в сета, тъй като до края на втората част никой от двамата опоненти не успя да стигне до нова възможност за пробив и Джокович съхрани разликата от два гейма, надделявайки с 6-4.

Сандгрен поведе в третия сет, след като спаси два брейкпойнта на Джокович, но радостта на американеца не продължи дълго. Световният №1 изравни резултата, след което осъществи обрат като проби за 2-1. След почивката Джокера вдигна още повече темпото и в следващите три гейма даде само три точки на своя опонент, натрупвайки комфортен аванс от 5-1.

Сърбинът стигна до мачпойнт, но Сандгрен успя да избегне опасността и спечели седмия гейм. Шампионът на Australian Open обаче не позволи на опонента си да продължи да се надява на обрат и спечели следващото си подаване на 15, приключвайки мача при 6-2, 6-4, 6-2 след точно два часа игра.