Джокович на 1/8-финал след 12-а поредна победа над Сепи

Australian Open, III кръг
Новак Джокович – Андреас Сепи 6-1 7-5 7-6(6)

Новак Джокович записа 12-а победа от 12 мача с Андреас Сепи, след като в среща от третия кръг на Australian Open спечели с 6-1 7-5 7-6(6). След слабото начало италианецът се опълчи, но не може да прекъсне негативна си серия от загуби, започнала през 2006-а, когато двамата за първи път се срещнаха в Ротердам. Така Новак за десета поредна година е осминафиналист, а следващият му съперник е Жил Симон, който обаче не побеждавал Ноле от 2008-а в първия мач между двамата. След това французинът записа девет поредни загуби.

Мачът започна с по-оспорван сервис гейм на Ноле, който поведе с 40-15, Сепи стигна до 40-40, но това бе всичко, което можа да направи. След това започна монолог на сърбина – проби на 15, затвърди на 30, проби на 30 и затвърди на 0 за аванс от 5-0. В шестия гейм 31-годишния италианец получи отлична възможност да спаси геврека, пропусна два поредни геймбола, но при четвъртия с хубав сервис спечели подаването си.  След това сърбинът поведе с 40-0 и след нов несполучлив ретур на италианеца първият сет приключи след само 25 минути от началото на мача. Сепи не можа да спечели нито една точка на втори сервис в тази част, а Ноле бе с почти 2/3 спечелени от точки при посрещане.

Във втората част италианецът се съвзе и не допусна пробив още в началото, а в четвъртия гейм след грешка  в близост да мрежата на Ноле и уинър  от бекхенд на Сепи се стигна до дюс. Последва продължителна размяна от основната линия, спечелена от сърбина и форхенд в мрежата на световния №29 и геймът приключи без изненада. В шестия гейм Сепи стигна до първия си брейкпойнт, но не можа да се възползва. В този сет нещата не се получаваха толкова лесно за сърбина, но в крайна сметка той поведе с 6-5, след което при свой сервис спечели и втория сет.

Третата част отново вървеше гейм за гейм, като пробиви липсваха и логично се стигна до тайбрек – след грешка от бекхенд по острия диагонал на Сепи се стигна и до първия минибрейк, а след това 29-тият в света разходи сериозно Ноле из корта и запази пасива си минимален. Смяната на полетата дойде при 4-2, след мощен форхенд Андреас върна минипробива, а след три грешки на Джокович се стигна до два сетбола за Сепи. Първият бе отразен от световния №1 с добра игра на мрежата, а при втория италианецът допусна непредизвикана грешка от бекхенд за 6-6. При 7-6 сърбинът стигна до мачбол и след добър сервис по правата затвори мача след близо два часа и половина игра.

Миналогодишният шампион завърши с 9 аса, 72% вкаран първи сервис, спечели 17 от 23 точки на мрежата, пласира 34 уинъра и 37 непредизвикани грешки. Италианцът пък спечели 39% от точките на втория си сервис и не можа да се възползва от нито една от трите си възможности за пробив.