Джокович не даде и сет на Нишикори и на ½-финал ще играе с Федерер

Australian Open, четвъртфинал
Новак Джокович – Кей Нишикори 6-3 6-2 6-4

Защитаващият титлата си в Мелбърн Новак Джокович записа пета поредна и общо шеста победа от осем мача с Кей Нишикори и след 6-3 6-2 6-4 се класира за полуфинала на тазгодишното издание на Australian Open, където ще играе с Роджър Федерер. Това бе 55-а победа в Мелбърн за световния №1, който за 29-ти път в кариерата си ще играе на полуфинал от Шлема. По-рано през деня швейцарецът се наложи над Томаш Бердих и се класира за 39-и мейджър полуфинал. Джокович и Федерер, които общо имат девет титли от Australian Open, са играли 44 пъти помежду си, а победите са поравно.

Мачът започна със сравнително лесни сервис геймове за сервиращите, като направи впечатление желанието на азиатеца да скъсява разиграванията. В шестия гейм Кей сервираше, поведе с 40-0, но допусна спад в концентрацията си, а накрая след двойна грешка на брейкбола световният №1 вече имаше пробив аванс, след което затвърди на нула. При 5-3 петкратният шампион от Мелбърн сервираше за сета – започна с двойна грешка, а след това и бекхенд в мрежата, но следващите три точки бяха за него и първата част свърши след малко над половин час игра.

Джокович стигна до две поредни точки за пробив в откриващия гейм на втория сет, ръката на японеца трепна под напрежението – изкара форхенд по диагонала в аут и пробивът стана факт. След едно уникално разиграване, спечелено от Кей с красив минаващ удар във втория гейм на втория сет, Ноле трябваше да спасява брейкбол. Световният №7 отново сгреши, продължи да се бори, но след четири равенства и още един брейбол миналогодишният шампион спечели подаването си.

Нишикори доста се потруди, но успя да запази пасива си минимален за 1-2, но в петия гейм отново предаде подаването си. Джокович сервираше за сета при 5-2 –  спаси три точки за пробив и спечели тази част с 6-2.

Въпреки двете двойни грешки световният №7 спечели откриващия гейм на третата част, след това за първи път притисна докрай топ поставения на негов сервис и проби. Японецът обаче не може да спечели  собственото си подаване, но след това спечели сервис гейма на Ноле на нула. Последва рибрейк на нула и след петия гейм никой нямаше предимство от пробив.

Двамата предложиха хубав тенис за радост на зрителите на Централния корт и на всички любители на тениса, но световният №1 показа повече стабилност и ефективност във важните моменти, поведе с пробив в седмия гейм и затвърди за 5-3. Нишикори сервираше за оставане в мача – допусна нова двойна грешка, разходи съперника си из целия корт, след което спечели подаването си.

Сърбинът сервираше за мача, поведе с 40-0, направи футфоулт, след което Кей спечели точката, но след прекрасен бекхенд по правата Джокович записа чиста победа. Новак завърши с 20 уинъра и 26 непредизвикани грешки срещу 31/54 за Нишикори.