Джокович обърна Нишикори и ще играе с рожденика Мъри на финала в Рим

Internazionali BNP D’Italia, полуфинал
Новак Джокович – Кей Нишикори 2-6 6-4 7-6(5)

Новак Джокович и днес изпитваше затруднения, но отново показа характер и, след като се ядоса, вдигна нивото си и стигна до пълен обрат в качествен и драматичен полуфинал на Internazionali BNP D’Italia срещу Кей Нишикори за крайното 2-6 6-4 7-6(5). Световният №6 показа отлична игра, воля и вяра в себе си и победата, като спаси и четири мачбола, но не успя да победи.

Така световният №1 записа осми пореден успех над първата ракета на Япония и в опит да спечели  пета титла в Рим и общо 65-а в кариерата си ще играе с Анди Мъри, който на 15-и май навършва 29 години. Сърбинът води с 23-9 победи в битките с шотландеца, като последната им среща бе на финала в Мадрид миналата седмица, завършил 6-2 3-6 6-3 за Ноле.

Още след първия гейм Новак ползва медицински таймаут заради рана на кокалчето на левия крак, която сам си направи с ракетата, чистейки подметката си от шамота. След това той притисна съперника си, но не можа да пробие. Японецът запази концентрация и с отлична къса стигна до пробив за 2-1, а с хубава игра той и затвърди.

В седмия гейм Нишикори отново проби и си осигури възможността да сервира за сета. Той поведе с 40-15 и след форхенд в аут на съперника си записа сета на своята сметка, слагайки край на серията си от десет загубени сета от световния №1.

Във втория гейм на втория сет сърбинът пропусна три поредни точки за пробив, но след осемминутна битка Кей оцеля.

В шестия гейм след нервен удар на Джокович, който можеше да уцели едно от децата, подаващи топките, съдията го предупреди. Световният №1 отиде и се извини на момчето, печелейки овациите на публиката, но след това сърбинът се ядоса шумно на решението Нишикори да изпълни първи сервис заради дългата пауза.

И както често се оказва, ядосаният Джокович е дори по-добър от спокойния. Мохамед Лаяни успя да събуди сърбина, но Самурая продължи със стабилната и интелигентна игра и спаси деветия брейкбол в мача до момента и изравни за 4-4.

В десетия гейм Ноле стигна до 30-40 и след форхенд на съперника си в мрежата най-после проби, с което прати мача в решителен трети сет.

Световният №1 проби за 2-0, спаси два брейкбола и затвърди. Качественият тенис и шоуто продължи, а в седмия гейм световният №6 върна пробива. Джокович спечели тайбрека и записа 17 пореден успех над опоненти от Топ 10.