Джокович потегли уверено към защита на титлата си, Чилич също във втори кръг

Australian Open, I кръг
Новак Джокович – Хьон Чунг 6-3 6-2 6-4

Новак Джокович стартира тазгодишната си кампания по защита на титлата си на Austarlian Open с успех над Хьон Чунг с 6-3 6-2 6-4 в първата среща между двамата на професионалната сцена  и може и резултатът да не го показва, но битка на корта имаше. Световният №1 показа, че даже и в първия кръг излиза на корта пределно концентриран и не дава и точка даром на съперника си. Следващият съперник на Ноле ще е Иван Додиг или Куентин Халис.

Сърбинът проби за 4-2, но кореецът се бореше и стигна до моментален рибрейк и то на 15. Последва нов брейк за миналогодишния шампион, който си спечели правото да сервира за сета. След аут от форхенд на съперника си Джокович стигна до два сетбола, допусна двойна грешка, доказана от „Ястребовото око“, но след нов аут на Чунг затвори сета след 40 минути игра.

Още в началото на втория сет 19-годишният кореец допусна трети пореден пробив в своето подаване, след което Ноле започна да реди гейм след гейм на сметката си в 39-градусовата жега в Мелбърн. В петия гейм 52-рият света имаше няколко шанса да спечели гейм на честта – след шестото равенство Новак допусна третата си непредизвикана грешка в сета, но Чунг не можа да се възползва.В крайна сметка след здрава битка и осем дюса кореецът се пребори за маратонския гейм и махна нулата от името във втория сет за 1-4. С изненадваща къса от основната линия петкратният шампион в Мелбърн поведе с 40-15 и 5-1 след ретур в аут от бекхенд. С ас сърбинът приключи осмия гейм и спечели сета с 6-2.

Третият сет също започна с пробив за топ поставения, който с ретур уинър си осигури аванса, а със сервис гейм на нула затвърди. Чунг поддържаше пасива си само на един пробив, но не успя да го върне. При 5-4 Джокович сервираше за мача поведе с 40-0 и след уинър от форхенд по обратния диагонал срещата приключи след по-малко от два часа игра.

Марин Чилич – Тимо де Бакер 6-7(4) 7-5 6-2 6-4
Марин Чилич се потруди повече от очакваното срещу Тимо де Бакер, но в крайна сметка победи световния №98 с 6-7(4) 7-5 6-2 6-4. Хърватинът загуби първия сет след тайбрек и допусна ранен пробив във втория, но успя да се съвземе, да върне брейка в седмия гейм, след което пое контрола – с ключов пробив в 11-ия гейм спечели сета, а с още три пробива спечели и мача, в който пласира 19 аса.

В следващия кръг 13-ият в ранглистата ще играе с Алберт Рамос, който се справи с младия му сънародник Борна Чорич с 6-2 6-2 6-3 и сложи край на надеждите за хърватски мач при мъжете във втория кръг.

В други срещи от първия кръг Николас Алмагро се класира за втория кръг след 6-3 6-7(5) 6-3 7-6(1) над Жулиен Бенето и ще срещне в следващия кръг Доминик Тийм, Пиер-Юг Ербер отстрани Пабло Андухар след 5-7 6-4 7-6(5) 6-2, а Гийермо Гарсия-Лопес не даде шансове на Пол-Анри Матьо след чиста победа с 6-4 6-4 6-4 и ще играе с Даниел Брандс. Жил Симон пък се пребори с Вашек Поспишил с 6-7(4) 6-3 6-2 6-4 и ще играе с Евгени Донской, който победи Иво Сервантес с 6-4 3-6 6-1 6-4. Денис Кудла продължава напред след отказване на Филип Краинович при резултат 6-2 6-1 в полза на американеца.