Джокович се отказа, Лопес е на ½-финал

Dubai Duty Free Tennis Championships, ¼-финал
Новак Джокович – Фелисиано Лопес 3-6 (отказване на Джокович)

Ден след своята победа №700 Новак Джокович се отказа по време на четвъртфинала с Фелисиано Лопес на Dubai Duty Free Tennis Championships заради очна инфекция. Сърбинът, който играеше в първия си турнир след титлата на Australian Open, загуби още откриващия си сервис гейм и трябваше да спасява три брейкбола, за да избегне пасив от 0-3.

Световният №1, който от седем мача с испанеца имаше седем победи, направи 18 непредизвикани грешки за деветте гейма срещу шестия поставен и се отказа, след като загуби първия сет с 3-6.

„Тъжно е, когато един от най-великите тенисисти трябва да се откаже от мач по този начин.“, заяви след края на двубоя Лопес, който на полуфинал ще играе с Маркос Багдатис. Така беше сложен край на серията от 17 поредни финали на сърбина.

Кипърецът се наложи над Роберто Баутиста Агут със 7-5 6-0. Багдатис имаше проблем със сервиса си в първия сет, като вкара 37% от първия си начален удар в тази част, но спаси три точки за пробив в осмия гейм, а в деветия проби на нула. Испанецът, който през сезона имаше две титли, стигна до моментален рибрейк, но след това не можа да вземе собственото си подаване. При свой сервис Багдатис затвори частта, а след това не даде и гейм на четвъртия поставен.

Багдатис води с 3-1 победи в мачовете с Лопес, но те ще се срещнат за първи път от 2012-а. Световният №51 ще опита да се класира за първи път на финал от Атланта 2015-а, Лопес пък има два загубени финала в Дубай – през 2004-а от Роджър Федерер и през 2008-а от Анди Родик.