Джокович се върна на победния път с успех в Акапулко

Abierto Mexicano TELCEL, първи кръг

Новак Джокович – Мартин Клижан 6-3 7-6(4)

Новак Джокович се завърна в игра с победа над Мартин Клижан 6-3 7-6(4), след като прие поканата на организаторите в Акапулко. Сърбинът не бе играл от отпадането си от Денис Истомин на Australian Open насам, а на откриващия си мач в Мексико съвсем не показа най-доброто от себе си, но все пак стори достатъчно, за да продължи напред.

Световният №2 тръгна със сервис гейм на нула, а после пропусна брейкбол преди опонентът му да изравни. Попадна в трудна ситуация в третия гейм, когато изостана 15-40. Клижан реши да дръпне спусъка от ретур на първата точка за пробив, но пласира удар в аут. Нов опит да бъде максимално агресивен доведе до поредна грешка и дюс. Сърбинът обаче сбърка протоколна топка в следващото разиграване с форхенд в мрежата, но ретур в мрежата лиши Клижан от брейк. Накрая Ноле записа ас и материализира геймбола без да влиза в разиграване – 2-1.

Влезеше ли в по-дълго разиграване обаче бившият №1 неизменно продължаваше да има проблеми, а в петия гейм съперникът му стигна до нов шанс да пробие, който Джокович отрази с ас №2 от началото преди да вземе подаването си.

62-ият в света пропусна бекхенд при 30-30 в следващата част, което осигури точка за пробив на съперника му, а нова грешка от бекхенд на родения в Братислава тенисист се оказа фатална. Ноле затвърди брейка на нула за 5-2 и вече държеше всичко в ръцете си.

При 5-3 Джокович сервираше за частта, а разнообразният му начален удар бе ключът към успешно завършилия сет.

В откриващия гейм след почивката Новак показа познатото си лице и проби благодарение на перфектните си защитни удари, които доведоха до пропуски на противника. Сервисът на сърбина също работеше безотказно и той лесно затвърди на 2-0.

Високото ниво на втория в света обаче не се задържа дълго и при 30-30 две последователни грешки означаваха рибрейк. Мартин Клижан ставаше все по-агресивен, ударите му влизаха и  стигна до пълния обрат с втори пореден пробив за 4-2, но се срина в следващия гейм и изостана 0-40. Още на първия брейкбол словакът сбърка воле и Джокович взе подаването му.

В десетия гейм Новак записа сервис гейм на нула. Но Клижан му отвърна със същото, като си осигури минимум тайбрек, до какъвто се стигна след втори пореден сервис гейм на сръбския тенисист, в който той не дава точка на противника.

Световният №2 дръпна 3-0 точки и пропусна да реализира втори минибрейк за 4-1, бъркайки елементарно воле на мрежата. Клижан стигна до 3-3, но допусна нов минипробив, а при 6-4 Джокович имаше мачбол на свое подаване, който реализира след атрактивно разиграване и за първи път в мача си позволи да покаже емоция, вдигайки победоносно ръце – 7-6(4).

Междувременно Марин Чилич победи Александър Долгополов 6-3 4-6 6-0, Бърнард Томич се отказа след първия сет 6-7(5) и прати Доналд Йънг напред, Кайл Едмънд отпадна от Сам Куери 2-6 6-5 3-6, а Паоло Лоренци отстрани Йен-Хсун Лу 4-6 6-3 6-4.

Без тенис Акапулко е просто място за почивка. Върни тръпката в играта и следи турнира от ATP серията на bet365.com.