Джокович се завърна в Мадрид с убедителна победа

Mutua Madrid Open, втори кръг

Новак Джокович – Гаел Монфис 6-3, 6-2

Новак Джокович започна участието си на тазгодишния Мастърс турнир в Мадрид с убедителен успех над Гаел Монфис. Французинът затрудни водача на схемата в началото на първия сет, но световният №1 постепенно установи контрол върху двубоя и напомни за най-добрия си тенис, стигайки до напълно заслужен успех.

Опонент на Джокера на осминафинала ще бъде победителят от мача между Анди Мъри и Денис Шаповалов.

И двата аса в мача бяха дело на Джокович, който спечели почти два пъти повече точки на сервис в хода на двубоя (44-23). Сърбинът беше безупречен при шансовете си за пробив, като реализира и трите брейкпойнта, до които достигна, като в същото време не позволи на Монфис да оползовори нито една от петте възможности, които се откриха пред него.

Двубоят започна равностойно, като и двамата опоненти разчитаха най-вече на атаки с форхенд от основната линия. В първите пет гейма никой от двамата не успя да пробие, като за това може да съжалява Монфис, който пропусна два брейкпойнта при 1-1 и още един при 2-2. Големият срив в играта на Ла Монф дойде в шестия гейм, когато при 15-15 допусна една двойна и две непредизвикани грешки, което позволи на Джокович да реализира първия пробив в мача и да поведе с 4-2.

Сърбинът показа повече самообладание в последвалите дълги разигравания и това му позволи да затвърди брейка си и да се доближи на гейм от спечелването на сета. Монфис намали резултата след няколко мнгоо добри атаки с форхенд по диагонала, но впоследствие сервисът на Джокович отново заработи и след неуспешен ретур на световния №21 водачът на схемата реализира първия от двата сетбола, които се откриха пред него, спечелвайки първата част с 6-3.

Монфис поведе във втория сет, но радостта му не продължи дълго. Джокович атакуваше все по-ефективно с бекхенд, като освен това на няколко пъти изненада французина с много добри излизания на мрежата, като това му позволи отново да пробие пръв и да поведе с 3-1. Монфис редуцира пасива си, но лидерът в ранглистата отговори с два поредни гейма на 15 и натрупа преднина от 5-2.

В оказалия се последен в мача осми гейм французинът демонстрира страхотни рефлекси при някои от атаките на Джокович, но усилията му бяха недостатъчни и в крайна сметка сърбинът триумфира с 6-3, 6-2 след час и половина игра.