Джокович си гарантира оставане на върха в ранглистата

Australian Open, трети кръг
Новак Джокович – Денис Шаповалов 6-3 6-4 4-6 6-0

Новак Джокович си гарантира запазването на №1 в света, след като победи Денис Шаповалов с 6-3 6-4 4-6 6-0 и се класира на 1/8-финал на Australian Open за 12-и път в кариерата си. Топ тенисистът на АТР имаше теоретичен шанс да загуби позицията си, ако отпадне преди втората седмица, а Рафаел Надал стане шампион в Мелбърн.

Сърбинът пропусна възможност да затвори мача още в третия сет, като водеше с 4-2, но Шаповалов реализира четири поредни гейма и остана в двубоя. Така обаче само разяри Джокович, който не му остави дори гейм в четвъртата част. В следващата фаза на надпреварата Ноле ще се изправи срещу 15-ия в схемата Даниил Медведев.

В началото младият канадец нямаше никакъв ритъм в играта си. Играеше прекалено екстремно, дори имайки предвид съперника му. Изостана 15-40 в третия гейм и инкасира брейк, а изоставането му стана още по-голямо, след като в следващото си подаване отново се провали – 1-4.

Ситуацията на корта обаче спря да бъде толкова лесна за Джокович, след като той не успя да вземе сервис гейма си след това – 4-2, Все пак сърбинът запази аванса си от един пробив, върна нивото си на начален удар и не допусна изненада – 6-3.

Световният №1 не влагаше мощ в началните си удари, но демонстрира презицност и разнообразност след подновяването на играта и взе първите си две подавания, губейки само точка – 2-1. Шаповалов също бе на висота, но все по-отчетливо се виждаше, че канадецът прави голяма част от непредизвиканите си грешки на собствен сервис, докато съперникът му рискува предимно при посрещане.

Шаповалов играеше предимно плоско, но и много често в средата на корта, което даваше контрол над точките на Новак Джокович. В самия край на сета световният №27 увеличи грешките от форхенд и в десетия гейм изостана 30-40, предоставяйки сетбол на сърбина, който се възползва – 6-4.

Ноле откри третия сет с лесно взето подаване, а после дръпна 0-40 и реализира първия брейкбол с елегантна къса за 2-0. Шаповалов сякаш вече бе приел поражението, но в шестия гейм получи няколко подаръка от Джокович и върна пробива за 3-4. Ситуацията на корта коренно се промени, а в деветия гейм Новак изостана 0-40 и направи двойна грешка – 4-5.

При този резултат Денис сервираше за сета, този път много по-умело сменяше посоката на разиграванията, позиционираше се правилно и предприе хитър тактически ход – да сервира в единствената част от корта, където грее слънце, виждайки, че опонентът му има проблем с това – 6-4.

На старта на третия сет Ноле бе ядосан на себе си и в същото време крайно мотивиран да поправи грешката. Стана много по-агресивен от ретур и получи два брейкбола във втория гейм, след като спечели важно разиграване на мрежата и се възползва от топка в аут на съперника. Непредизвикана грешка от бекхенд на Шаповалов донесе пробив за сърбина и той бързо затвърди, повеждайки с 3-0.

Водачът в ранглистата не спря дотук – контролираше разиграванията и в следващия гейм, като в крайна сметка канадецът направи още няколко непредизвикани грешки и изостана с 0-4.

Затвърди за 5-0, а Шаповалов приключи мача с двойна грешка на свое подаване и 0-6 в четвъртия сет.