Новак Джокович триумфира в оспорвана битка с Попирин

Australian Open, втори кръг

Новак Джокович – Алексей Попирин 6-3, 4-6, 7-6(4), 6-2

Новак Джокович продължи защитата на титлата на Australian Open след триумф над световния №43 Алексей Попирин. Очакванията за категорична победа на Джокера не се оправдаха, тъй като австралиецът изигра много силен мач и постави шампиона на сериозно изпитание. Въпреки това обаче, Джокера не допусна изненада и направи нова крачка към 11-ата си титла в Мелбърн.

Следващото предизвикателство пред него ще бъде Томас Мартин Ечевери.

Попирин бе по-агресивният от двамата и пласира повече асове (17-11) и уинъри (52-31), но и направи повече двойни (4-0) и непредизвикани грешки (58-32). Джокович спечели 82% от точките си на първи сервис (60/73) и реализира три от 11-те си възможности за пробив (27%), докато неговият опонент се възползва от два от своите седем брейкпойнта (29%).

Първият сет премина изцяло под контрола на шампиона. Сервисът на Джокович му донесе множество лесни точки, като в същото време световният №1 атакуваше много прецизно от основната линия. Сърбинът пропусна няколко брейкпойнта, но в крайна сметка постоянството му се отплати и той спечели последните три гейма в сета, надделявайки с 6-3.

Във втората част обаче Попирин заигра много по-агресивно и бекхендът му започна да създава сериозни проблеми на Джокович. В същото време сърбинът показа липса на концентрация, допускайки няколко непредизвикани грешки при атаки с форхенд. Това позволи на представителя на домакините да запише първия си пробив в мача и да поведе с 4-1.

Попирин имаше възможност да сервира за сета при 5-3, но вместо това инкасира пробив. Австралиецът обаче устоя на огромното напрежение и веднага след това стигна до нов брейк, изравнявайки резултата в мача след 6-4.

В третата част Попирин бе съвсем близо до това да постави шампиона в сериозна опасност, стигайки до четири сетбола при 5-4. Джокович обаче успя да намери изход от трудната ситуация и да доведе нещата до тайбрек. В неговия край сърбинът пласира отличен форхенд по диагонала, който неговият опонент не успя да отрази, като по този начин затвори сета при 7-6(4).

В оказалия се последен в мача четвърти сет Джокович проби след бекхенд уинър по диагонала, след което затвърди брейка за 5-2. Попирин обаче прояви борбеност, като в следващия гейм спаси три поредни мачбола и спечели подаването си. Малко по-късно австралиецът отрази още един мачпойнт, но в последвалото разиграване изпрати топка в аут и по този начин Джокович оформи крайното 6-3, 4-6, 7-6(4), 6-3 след 3 часа и 12 минути игра.