Кареньо Буста сломи Джокович в битката за бронза в Токио

Олимпийски игри, мач за трето място

Новак Джокович – Пабло Кареньо Буста 4-6, 7-6(6), 3-6

Пабло Кареньо Буста е първият медалист в мъжкия турнир на сингъл на Олимпийските игри в Токио. Испанецът победи Новак Джокович в зрелищен трисетов сблъсък на централния корт в „Ариаке Тенис Парк“ и спечели бронзовото отличие, макар да пропусна пет мачбола в хода на двубоя. В същото време това беше трета поредна загуба за Джокера, който вчера отстъпи пред Александър Зверев на полуфиналите, след което той и Нина Стоянович претърпяха поражение в надпреварата на смесени двойки.

Световният №1 и днес не бе особено убедителен на начален удар, като записа по-малко асове (3-7) и повече двойни грешки (3-0), като в същото време процентът му на вкаран първи сервис също беше по-нисък (56%:70%). Кареньо Буста пласира почти два пъти повече уинъри (32-18) и реализира две от петте си точки за пробив (40%), докато Джокович не успя да оползотвори нито един от шестте брейкпойнта, до които достигна.

Джокович поведе в началото на мача, но във втория гейм пропусна две възможности за пробив и позволи на Кареньо Буста да изравни резултата. Впоследствие историята се повтори – световният №1 си върна водачеството, но след това неговият опонент спаси брейкпойнт и възстанови равенството при 2-2.

Втората ракета на Испания осъществи обрат след пробив на нула, след което затвърди брейка и по този начин увеличи преднината си на 4-2. Джокович прекъсна серията на световния №11, но Кареньо Буста отговори като спечели втори пореден сервис гейм на 15, след което стигна до два поредни сетбола.

Те обаче бяха спасени от Джокович, който редуцира пасива си на 5-4. В десетия гейм пред Джокера се откриха две поредни точки за пробив, но той не успя да се възползва от нито една от тях. Кареньо Буста стигна до трети сетбол, след като Джокович изпрати топка в аут при поредното дълго разиграване в гейма. Веднага след това испанецът пласира първия ас в мача във възможно най-подходящия момент и по този начин надделя с 6-4 в първата част.

Във втория сет умората започна да оказва своето влияние и опонентите се опитваха да приключват разиграванията значително по-бързо. В хода на сета нито един от двамата не успя да достигне дори до възможност за пробив, като Джокович на няколко пъти поведе в резултата, но Кареньо Буста неизменно успяваше да изравни.

Испанецът поведе в началото на последвалия тайбрек, но впоследствие Джокович взе инициативата и реализира четири поредни точки като демонстрира много добра игра в защита, а в същото време непредизвиканите грешки на Креньо Буста зачестиха. Световният №11 обаче отговори на предизвикателството и успя да възстанови равенството при 4-4, осъществявайки няколко много прецизни атаки близо до страничните линии.

Джокович прекъсна серията на опонента си и отново взе водачеството, но Кареньо Буста отговори с две поредни точки и стигна до мачпойнт при 6-5. Той обаче бе спасен от Джокович, който след това пласира чудесен бекхенд уинър и получи възможността да спечели сета. Това стана факт секунди по-късно, когато поредното дълго разиграване приключи с топка в аут от страна на Кареньо Буста и така световният №1 изравни резултата в мача след 7-6(6).

Джокович стигна до брейкпойнт в откриващия гейм на третия сет, но той бе отразен от Кареньо Буста след най-дългото разиграване в мача (27 удара). Испанецът имаше възможност да приключи гейма, но пласираната от него къса топка не успя да изненада Джокера и резултатът отново бе изравнен.Впоследствие сърбинът спаси още един геймпойнт, а при следващия дюс се разигра доста любопитен момент.

Кареньо Буста стигна до още един геймбол след много добра игра при мрежата, а след края на разиграването Джокович изпусна нервите си и хвърли ракетата си в трибуните. Испанецът се възползва от тази липса на концентрация и успя да спечели подаването си, повеждайки с 1-0 в заключителната част. В последвалия гейм качеството на първия сервис на Джокович значително се влоши.

Това даде възможност на Кареньо Буста да мине в настъпление и да стигне до две поредни точки за пробив. Първата бе спасена от лидера в ранглистата, но при следващото разиграване световният №11 изгради много добре атаката си и не остави шансове на сръбския тенисист, реализирайки ранен брейк. Испанецът продължи да доминира и затвърди пробива с гейм на 15, като по този начин увеличи преднината си и натрупа солиден аванс от 3-0.

Джокович успя да прекъсне серията на опонента си, но радостта му не продължи дълго, тъй като Кареньо Буста бързо си върна инициативата и възстанови разликата от три гейма при 4-1. Сърбинът отново намали резултата, но след това неговият опонент спечели подаването си на нула, доближавайки се само на гейм от победата. Джокович обаче отказа да се предаде и отново намали резултата, а в деветия гейм поведе с 30-15. Кареньо Буста обаче успя да обърне резултата и да стигне до втори мачбол.

Световният №1 избегна опасността с много качествен бекхенд уинър, но веднага след това испанецът пласира ас, който му предостави трета възможност да приключи сблъсъка. Испанецът обаче и този път пропиля открилия се пред него шанс, изпращайки топката далеч в аут.

Това не разколеба Кареньо Буста и той записа нова директна точка от сервис. Джокович поиска разглеждане на ситуацията, но повторението потвърди решението на съдията. Бекхендът на сърбина отново го спаси, но след това не успя да отрази сервиса на опонента си и испанецът стигна до нов мачбол. Световният №1 обаче пласира много прецизен форхенд уинър на линията, като оспорването на Кареньо Буста бе неуспешно.

Пред полуфиналиста от US Open се откри шеста възможност за спечелването на мача, като този път Джокович не успя да отговори на предизвиактелството и допусна непредизвикана грешка, която донесе победата на Кареньо Буста с 6-4, 6-7(6), 6-3 след малко под три часа игра.