Нов обрат и полуфинал за Новак Джокович в Белград

Serbia Open, четвъртфинал

Новак Джокович – Миомир Кецманович 4-6, 6-3, 6-3

Новак Джокович е първият полуфиналист на тазгодишното издание на ATP 250 турнира в Белград. Подобно на вчерашния му мач, на световния №1 отново му се наложи да прави обрат срещу свой сънародник, но успя да елиминира Миомир Кецманович и да намери място сред четиримата най-добри в надпреварата.

Негов опонент в битката за място на финала ще бъде Карен Хачанов или Тиаго Монтейро.

Макар да показа колебания в големи периоди от мача, Джокович бе по-резултатен както на сервис (59-52), така и на ретур (41-30). Лидерът в ранглистата спечели 68% от точките си на първи сервис (40/59) и оползотвори четири от осемте си шанса за пробив (50%), докато Кецманович реализира само два от своите осем брейкпойнта (25%).

Джокович успя пръв да вземе преднина, но впоследствие Кецманович заигра много по-агресивно. Това изненада водача на схемата и световният №38 успя да пробие и да осъществи пълен обрат за 3-1. Кецманович можеше да увеличи преднината си, но Джокович върна интригата като спечели петия гейм, след като спаси цели пет брейкпойнта. Рекордьорът по титли от Australian Open обаче не успя да върне пробива и Кецманович съхрани преднината от два гейма, спечелвайки откриващия сет с 6-4.

Втората част започна по аналогичен начин – Джокович поведе, но Кецманович отново проби пръв и направи резултата 2-1 в своя полза. Този път обаче световният №1 веднага върна жеста, след което затвърди брейка за 3-2. Кецманович възстанови равенството, но това не продължи дълго, тъй като Джокович направи серия от три поредни спечелени гейма, надделявайки с 6-3 във втория сет.

В заключителната част Кецманович на три пъти поведе, но Джокович не му позволи да пробие и да се откъсне в резултата. Световният №38 се оттегли с преднина от 3-2 при втората почивка в сета, но след това неговият опонент напълно пое контрола над случващото се на корта.

Джокович повиши значително качеството на сервиса си, като в същото време на няколко пъти изненада своя сънародник с много добри излизания на мрежата. Лидерът в ранглистата изигра най-силните си минути от началото на турнира и загуби само две точки в следващите четири гейма, триумфирайки с 4-6, 6-3, 6-3 след 2 часа и 19 минути на корта.