Новак Джокович: 12 ключови статистики

Новак Джокович е на гребена на вълната и с играта си показа, че тази година е безспорният фаворит за титлата на Уимбълдън. Действащият шампион се класира на своя 36-и полуфинал в турнирите от Големия шлем, а за девети път ще играе във финалната четворка в Лондон. Там негов съперник ще бъде Роберто Баутиста Агут.

АТР предостави 12 ключови статистики за световния №1:

• Ноле ще се опита да спечели четвъртата си титла от Големия шлем в последните пет „мейджър“ турнира
  • В търсене е на шести финал на Уимбълдън, с което ще изравни Борис Бекер, Джими Конърс и Род Лейвър
  • Ако победи Баутиста Агут, ще се класира за 25-ия си финал от Шлема. Пред него са само Рафаел Надал (27) и Роджър Федерер (31)
  • Балансът му на 1/2-финали на Уимбълдън е 5-3, но е спечелил последните си четири.
  • Балансът му в турнира е 70-10 и има повече спечелени мачове в Лондон, отколкото на всеки от останалите три „мейджъра“
  • На 1/2-финали от Шлема балансът му е 24-11, спечелил е обаче 11 от последните 12
  • Играе за 15-и път на Уимбълдън, а в 9 от последните си 10 участия е стигал 1/2-финал
  • Има 168 уинъра и 107 непредизвикани грешки в мачовете си досега, като във всеки от тях уинърите са повече спрямо грешките
  • Стигнал е до 63 точки за пробив досега. Успеваемостта му е  29 (46%). В турнира е на първо място по спечелени точки от ретур  (29 of 72, 40%)