Новак Джокович и непрестанният стремеж към съвършенство

Новак Джокович и непрестанният стремеж към съвършенство

„Миналата година също загуби на финала тук, но след това спечели титлата на Уимбълдън. Смяташ ли, че сега ще ти бъде по-трудно, или имаш специален метод, който ти помага да се справяш по-бързо с подобни ситуации?“. Това бе въпросът на журналистката Карол Бушар към Новак Джокович на пресконференцията след една от най-болезнените загуби в кариерата му – тази от Стан Вавринка на финала на Ролан Гарос през 2015 г. „Не, ще бъде много лесно. Просто трябва да отида на Уимбълдън и да спечеля титлата. Нищо сложно“ – отговори шеговито сърбинът. Месец по-късно обаче шегата стана съвсем сериозна и той вдигна трофея в „Ол Инглънд Клуб“ за трети път.

Едно от нещата, превърнали Новак Джокович в един от най-великите в историята не само на тениса, но и на спорта като цяло, е неговата изумителна способност да се завръща по-силен дори след най-разочароващите поражения. Това се случи и на Мастърс турнира в Париж, където сърбинът триумфира след почти два месеца извън корта, а преди това бе победен в три сета на финала на US Open.

На пресконференцията след заключителния двубой в „Берси“ световният №1 бе попитан какви личностни качества са необходими, за да може някой да играе на неговото ниво на 34-годишна възраст. „За да бъдеш на върха в толкова изискващ индивидуален спорт, трябва да знаеш, че всичко има значение: как и колко тренираш, с какви хора се обграждаш, начинът, по който ядеш и спиш. Всичко това оказва влияние върху резултатите. Това е нещо, което постепенно научих с времето“ – отговори 20-кратният шампион от Големия шлем.

През последното десетилетие Джокович изведе понятията „дисциплина“ и „професионализъм“ на изцяло ново ниво и последствията са видими. Един от хората с най-сериозна заслуга за това е д-р Игор Четойевич. Именно той е специалистът, който през 2011 г. установява, че тенисистът има непоносимост към глутен и му съставя нов хранителен режим.

„Ноле винаги мисли дългосрочно и има ясна визия за себе си. Той е много дисциплиниран и умее да следва указания, но в същото време не спира да се интересува и да задава въпроси, тъй като за него е много важно да знае защо се налага да прави дадено нещо. Новак е много интелигентен човек и винаги търси решения и отговори. Често съм се шегувал с него, че може да е от Балканите, но разсъждава като германец. Той е много постоянен и се грижи за себе си по превъзходен начин“ – каза Четойевич пред Tennis Majors.

Самият Джокович споделя, че средата и хората, с които е израснал, са оказали огромно влияние върху превръщането му в човека, който е днес. „Освен на родителите ми, възпитанието ми се дължи и на две тенис легенди: Йелена Генчич и Ники Пилич. Те бяха невероятни ментори и от тях научих много не само за тениса, но и за живота. До голяма степен дължа на тях страстта си към търсенето на знания във всяка сфера. Ако мога да цитирам Сократ – „Знам, че нищо не знам“. Това е моят житейски подход“ – разкрива рекордьорът по титли от Australian Open.

novak djokovic

Подход, който определено се отплаща. Това се видя съвсем ясно и на финала в Париж преди седмица, когато Джокович промени почти изцяло тактическия си план след първия сет и изненадващо за всички започна да играе „сервис – мрежа“, спечелвайки цели 22 точки по този начин.

„Винаги се старая да бъда изследователски настроен и да внасям нови неща в живота си, независимо дали става дума за тренировките, диетата, психологическата ми нагласа или каквото и да е. Непрестанно търся нови начини да се усъвършенствам и да подобрявам всеки един елемент от играта си. Имам си методи, но с времето те се променят, тъй като самият аз се променям, подобно на всички хора. Животът се променя непрестанно и трябва да умеем да се адаптираме“ – категоричен е световният №1.

През последните години Джокера все по-често практикува йога и медитация и прави специални упражнения, с които се учи да контролира дишането си. В хода на кариерата си той неколкократно променя сервиса и форхенда си, а освен с фитнес поддържа физическата си кондиция още с плуване, колоездене и скално катерене. Една от запазените марки на сърбина е именно неговата гъвкавост и изумителната за човек с неговия ръст пъргавина.

„Гъвкавостта на Новак го опази от контузии през по-голямата част от кариерата му. Неговите удари от наглед невъзможни позиции, както и начинът, по който се приплъзва по корта, при други спортисти със сигурност щяха да доведат до проблеми със сухожилията и ставите. Мускулатурата на Джокович обаче е много развита и предпазва тялото му по чудесен начин“ – коментира физиотерапевтът Милян Айманович, който е част от щаба на сърбина от в продължение на няколко години.

Джокович често изтъква, че застоят води до регрес и затова винаги търси нови методи за подготовка и не си позволява да се чувства прекалено комфортно. Именно по тази причина той привлича втори треньор в лицето на Горан Иванишевич, който да работи съвместно с дългогодишния му наставник Мариан Вайда. Въпреки приятната атмосфера в екипа, Иванишевич споделя, че работата със световния №1 не винаги е лесна и приятна.

„Има много неща, които той прави перфектно и просто няма как да бъдат подобрени. Точно тогава идва сблъсъкът на мнения между нас като треньори и него като играч. Нерядко се случва той да поиска да започне да прави нещо по различен начин, но аз и Мариан да не сме съгласни. След това обаче обсъждаме нещата и достигаме до решение. Ретурът му вероятно е най-добрият в историята, но понякога Новак мисли, че дори той би могъл да стане по-добър. Нормално е да имаме различни мнения по някои въпроси. Това прави съвместната ни работа интересна. С Новак научих куп нови неща и се развих много като треньор. Вярно е, че понякога нещата между нас се разгорещяват, особено по време на мачовете, но като цяло работим много добре заедно“ – каза Иванишевич в интервю за Tennis Majors през юли тази година.

Преследването на рекорди ще продължи и през следващата седмица, когато Джокович ще опита да спечели Финалите на ATP за шести път и по този начин да изравни постижението на един от големите си конкуренти – Роджър Федерер.

„Както съм казвал много пъти, тенисът е спорт, в който трябва да умееш бързо да превключваш и да обръщаш нова страница. Необходимо е винаги да си концентриран върху следващото предизвикателство. В момента нямам много време да празнувам и да анализирам историческото значение на успехите си. След края на кариерата си ще имам цял живот да мисля за това. В момента най-важният турнир за мен е следващият“ – заяви носителят на 20 титли от Големия шлем на пресконференцията си в Торино.

Джокович ще започне участието си в турнира утре (15 ноември) от 15:00 ч., а негов опонент ще бъде Каспър Рууд.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH