Новак Джокович: Oт момчето в Белград до шампиона с голямо балканско сърце

Новак Джокович: Oт момчето в Белград до шампиона с голямо балканско сърце

Белград, 1999 г. Едно 12-годишно момче размахва с прецизност тенис ракетата си на кортовете в сръбската столица, но тренировката му е прекъсната от воя на сирени. Младият талант бързо бяга у дома и се скрива в мазето на дядо си Владимир.

Епизодът се повтаря почти всеки ден, силите на НАТО бомбардират града в продължение на 78 дни, докато режимът на Милошевич не обявява „стратегическо изтегляне на войските“ от косовски земи и не се слага край на конфликта.

През това време нито за момент Новак Джокович не се отказва от мечтата си и съдбата му се отплаща за труда, постоянството, саможертвите и усилията. Днес, след повече от две десетилетия, той е №1 в света, има 19 титли от Големия шлем и е определян не само за един от най-великите тенисисти, а е сред големите имена в историята на спорта изобщо.

„Тези преживявания в Белград ме направиха шампион. Накараха ме да не се предавам и да съм още по-гладен за успех“ – казва сърбинът в документален филм на CBS през 2011 г.

Новак Джокович не забравя откъде е тръгнал. Днес в същия този град, в който е израснал и тренирал тенис по време на военно положение, се намира модерната му академия Novak Tennis Center.

На трите твърди корта и на 11-те с клей настилка играят талантливи юноши и девойки. Да върнеш доброто на онези, заради които сега си на върха, е нещо повече от благородно и световният №1 е готов да подкрепи децата от родината си, в чиито очи най-вероятно вижда себе си. Джокович обяви, че академията в белградския квартал Дорчол ще бъде разширена и модернизирана, а центърът ще приема по 24 деца всяка година. Те ще се учат от най-добрите треньори в страната и ще имат възможност да играят на клей, подобен на този в Мастърс турнирите в Рим и Монте Карло. Сърбинът не е сам в това начинание. Той вече може да разчита на много сериозна подкрепа за мисията си от страна на Райфайзенбанк. През април 34-годишният тенисист стана посланик на марката Райфайзен.

Банката, която е сред най-големите финансови институции във всички страни от Централна и Източна Европа, където присъства, пое ангажимент да подпомага академията на Новак, а също така да подкрепя млади играчи да участват във важни турнири за младежи и девойки. Общият стремеж да бъдат най-добри в това, което правят, събира пътищата на известния тенисист и една от най-големите банки в Европа. “Горди сме, че Новак Джокович ще бъде нашият посланик, подчертаващ визията ни да бъдем банка номер 1 по отношение на препоръките. Той е един от най, а може би дори и най-успешният и уважаван спортист от Централна и Източна Европа. Поради факта, че споделяме много сходни ценности, сме уверени, че това е едно перфектно партньорство“ – каза Главният изпълнителен директор на Райфайзенбанк Интернешънъл (РБИ) Йохан Щробл.

„За мен е истинска чест да бъда посланик на „Райфайзенбанк“ и да си партнирам с тях по проект, който е много важен за мен – моята академия в Белград“ – сподели Джокович. „Те ще ми помогнат да подкрепя младите играчи в стремежа им да се превърнат в шампиони както на корта, така и извън него. Да имам добър екип около себе си бе от изключителна важност за развитието на кариерата ми. В моята академия ще се стремя да предложа същата обстановка на бъдещите поколения тенисисти. „Райфайзенбанк“ е много важен партньор в това начинание и заедно ще работим неуморно, за да помогнем на тениса да се развива“.

Една стара сентенция гласи, че истински силните хора се познават по отношението им към по-слабите. Тя напълно важи за световния №1, който в последните години прави всичко възможно да гарантира по-добри финансови условия за тенисистите с ниски позиции в ранглистата. Това е само една малка част от дейността на Джокович, който още през 2007 г. основа фондация за помощ на децата в неравностойно положение в Сърбия.

Оттогава насам двамата със съпругата му Йелена работят по проекти за благотворителност. Основната им мисия е да предоставят достъп до предучилищно и начално образование на момчетата и момичетата от най-бедните региони на Сърбия. Фондацията на Новак и Йелена вече е спомогнала за построяването на 45 училища, няколко детски градини и е подкрепила повече от 30 хиляди деца.

„Всяко дете е уникално същество, пълно с неразкрит потенциал и таланти“ – казва Джокович. „Аз израснах в страна, раздирана от войни, но и в която децата мечтаят. Нека повярваме в мечтите им“.

През 2010 и 2011 г. Новак участва в редица благотворителни мачове за набиране на средства в помощ на пострадалите от земетресенията в Хаити и наводненията в Куинсленд. За тези каузи от ATP му връчиха наградата „Артър Аш“ за изключителен хуманитарен принос.

Сърбинът стана посланик на UNICEF и организира кампания за набиране на средства за пострадалите от наводненията в Сърбия, Хърватия и Босна и Херцеговина през 2014 г., когато хиляди хора останаха без домове. По същото време тенисистът се намира в един от най-силните периоди в кариерата си и печели трофей след трофей. Когато триумфира на Мастърса в Рим, дарява за каузата всички спечелени пари, а фондацията му събира още 600 хиляди долара.

Благотворителността на Джокович достига и до Австралия, където властелинът на Australian Open дарява 20 хиляди долара за детско образование в Мелбърн през 2016 г.

По време на пандемията, когато светът се сблъска с опасния и непредвидим нов коронавирус, Новак и съпругата му Йелена отново излязоха „на първа линия“. Те дариха 1 милион евро за респиратори и медицински консумативи за болниците в Сърбия, а после подпомогнаха и страдащите в Италия – една от най-засегнатите страни в първата Covid-вълна. Джокович се включи още в инициативата на големия си съперник на корта Рафаел Надал, който събираше средства за най-уязвимите испанци по време на кризата.

През миналата година световният №1 попадаше в заглавията на медиите и по не толкова приятни поводи. Сърбинът срещна критики и остри обвинения за организирането на демонстративния турнир Adria Tour в няколко града на Балканите по време на пандемия.
След завръщането на тура през есента Новак се оттегли като президент на Съвета на играчите в ATP и заедно с колегата си Васек Поспишил реши да създаде нов съюз на тенисистите – PTPA. Сърбинът обяви, че целта му е организацията да се бори за по-голямо подпомагане на състезателите с нисък ранкинг, както и да участва във вземането на важни решения за бъдещето на тура. Роджър Федерер, Рафаел Надал и Анди Мъри обаче се възпротивиха на новия съюз, а световният №1 се изправи срещу нова кампания анти-Джокович, дело на фенове и играчи.

Девет месеца след началото проектът му е в застой, но Новак е решен да го продължи, да вкара и жени в асоциацията и да подпомогне състезателите извън топ 100, много от които не печелят никакви пари от тенис.

Изглежда необяснимо как спортист, който е №1 в света, печелил е 19 титли от Големия шлем и играе в различни държави по света седмица след седмица, има време за всички тези неща извън корта. Възможно е ключът да се крие в медитациите, които Джокович прави от няколко години насам, за да съхрани вътрешната си хармония. Каквато и да е причината обаче, неоспорим факт е, че външните фактори рядко влияят на сърбина, когато той стъпи на основната линия.

На 8 март Новак подобри рекорда на Роджър Федерер за най-много седмици под №1 в световната ранглиста (310) и продължава да увеличава аванса си. Тази година той преодоля сериозна контузия и триумфира с рекордна девета титла на Australian Open. Още в третия кръг срещу Тейлър Фриц сърбинът получи травма в коремната област, но се пребори за петсетова победа, а оттам насетне преодоля всичките си съперници в типичния си стил. На финала не даде никакви шансове на един от най-добрите сред младите играчи – Даниил Медведев.

През февруари Джокович отново попадна в центъра на събитията за действията си извън корта, след като написа писмо до организаторите и властите в Мелбърн да предоставят по-добри условия на намиращите се в пълна карантина тенисисти. Някои от колегите му нямаха право дори да излизат от стаите си заради ограниченията, но отново намериха подкрепа в лицето на водача в ранглистата.

Освен 19-те титли от Шлема, Новак дели рекорда за 36 Мастърс трофея с Рафаел Надал и е печелил общо 83 отличия на ниво ATP. В Париж достигна до втори трофей от Ролан Гарос, свали Надал от трона, като го победи на полуфинал и се доближи само на едно „мейджър“ отличие от него и Роджър Федерер.

Титла сърбинът спечели и в края на май, когато надигра Алекс Молчан с 6-4, 6-3 пред бурните аплодисменти на публиката в любимия си Белград. Там, където преди около три десетилетия малкото момче с ракетата започна шампионския си път.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH