Серията на Джокович продължи с триумф над Грийкспор

Dubai Duty Free Tennis Championships, осминафинал

Новак Джокович – Талон Грийкспор 6-2, 6-3

Новак Джокович достигна до четвъртфиналите на ATP 500 турнира в Дубай след категорична победа над световния №39 Талон Грийкспор. Сърбинът не остави никакво съмнение в превъзходството си и записа 14-а поредна победа, като продължава да няма поражение от началото на годината. Днешният успех означава също, че Джокович все още не е отпадал преди четвъртфинала в нито едно от участията си в Дубай до момента.

Следващият опонент на Джокера ще бъде Павел Котов или петият в схемата Хуберт Хуркач.

Грийкспор записа повече асове (12-8) и по-малко двойни грешки (1-3), но броят на непредизвиканите му бе значително по-висок (20-6), като в същото време Джокович имаше превъзходство по отношение на печелившите удари (29-20). Сърбинът спечели 91% от точките си на първи сервис (20/22) и реализира четири от 16-те си брейкпойнта (25%), докато Грийкспор оползотвори единствения шанс за пробив, до който успя да достигне.

Мачът започна чудесно за Джокович, който проби за 2-0 след чудесен минаващ форхенд по правата. Веднага след това обаче играта бе прекъсната заради дъжд. Валежът не беше силен, но реферът Мануел Месина реши да не поема никакви рискове със здравето на играчите.

Прекъсването не се отрази негативно на Джокера и той затвърди брейка с гейм на нула, преди Грийкспор да прекъсне серията му и да направи резултата 3-1. Сърбинът продължи да контролира играта и стигна до три поредни сетбола при 5-2. Те обаче бяха пропуснати след две топки в аут, последвани от неубедителен ретур на световния №1.

Грийкспор спаси четвъртия сетпойнт с директна точка от сервис, но Джокович стигна до нова възможност. Този път началният удар предаде нидерландеца и след двойна грешка от негова страна водачът на схемата се наложи с 6-2.

След почивката съотношението на силите не се промени и вторият сет започна така, както и първият – с ранен пробив и преднина от 3-0 за Джокович. Ключов за развитието на сета се оказа маратонският четвърти гейм, продължил 16 минути. Сръбският тенисист стигна до пет брейкпойнта, които бяха спасени от Грийкспор, но самият той също пропиля няколко шанса да спечели гейма. В крайна сметка пробивът стана факт след бекхенд в мрежата от страна на нидерландеца и Джокович поведе убедително с 4-0.

Двубоят изглеждаше решен, когато сърбинът стигна до два поредни мачбола при 5-0. Грийкспор обаче избегна опасността и спечели подаването си, а впоследствие двойна грешка на Джокович донесе на нидерландеца първия му пробив в мача. Световният №39 продължи да се възползва от колебанията в играта на своя опонент, като затвърди брейка и намали резултата на 5-3. Джокович обаче не допусна втори пореден пробив и приключи мача при 6-2, 6-3 в своя полза след 1 час и 15 минути на корта.