Старт с победа в четири сета и пореден рекорд за Джокович

Уимбълдън, първи кръг
Новак Джокович – Сону Куон 6-3, 3-6, 6-3, 6-4

Новак Джокович стартира участието си на Уимбълдън 2022 така, както го направи и година по-рано – с победа в четири сета. В първия двубой на Централния корт поставеният под №1 се справи със съпротивата на Сону Куон след 6-3, 3-6, 6-3, 6-4.

Сърбинът със сигурност не демонстрира най-доброто си ниво, но заслуга за това имаше и съперникът му, който бе равностоен на шампионка от 2021-а в големи периоди от мача.

Доказателство затова е фактът, че кореецът завърши с 31 уинъра и 26 непредизвикани грешки спрямо 30 печеливши удари и 29 грешки на фаворита. Куон миксираше играта си с хубави къси и с подсечени топки към форхенда на Джокович, което на моменти носеше успех.

И докато сърбинът сякаш не успяваше да напипа изцяло ритъма в размените от дъното на корта, то сервисът бе най-позитивният компонент в играта му. Той донесе 14 аса и му осигури 85% спечелени точки на първи сервис като в същото време реализира 4 от 8-те си възможности за пробив.

На мрежата Новак също не бе напълно убедителен, но в крайна сметка това не му попречи да спечели след 2 часа и 27 минути на корта. Във втори кръг той очаква победителя от мача между Танаси Кокинакис и Камил Майхжак.

„Радвам се, че отново съм тук. Винаги е огромно удоволствие и чест да играя на Централния корт. Поздравления за Куон. Винаги е трудно да започнеш такъв турнир, когато не си играл подготвителни надпревари. Особено когато от другата страна е толкова можещ тенисист като Куон. Трябваше да намеря правилните начини да играя срещу него. Това е едно позитивно начало. Благодаря на всички за подкрепата“, коментира победителя след мача.

Това е победа №80 за Джокович на Уимбълдън. Така той записва пореден рекорд, превръщайки се в първия тенисист с поне 80 успеха на всеки един от турнирите от Големия шлем. „Запазвам страстта, амбицията си. Нещата се промениха много в последните години, но не съм загубил пламъка си.“

От самото начало световният №81 демонстрира, че двубоят няма да бъде никак лесен за 20-кратния шампион от Големия шлем. Кореецът проби първи за 2-1 и успя да затвърди пробива гейм по-късно. Все пак Джокович съумя да реагира подобаващо и до края на сета не загуби нито един гейм.

Втората част отново започна трудно за сърбина, който допусна пробив на 0 в четвъртия гейм. Веднага след това имаше три последователни шанса за рибрейк, които Куон успя да отрази с великолепна игра, за да поведе с 4-1. До края на сета кореецът не трепна и така за първи път взе сет срещу именития си съперник.

И в третия сет Джокович не успя да поеме ранно предимство като трябваше да отразява шанс за пробив в петия гейм. Единственият слаб сервис гейм на Куон дойде в удобен за съперника му момент – пробивът за 5-3 даде шанс на №1 в схемата да сервира за сета и той не сбърка.

След спасени шансове за пробив и от двамата в началото на четвъртата част Новак постигна пробив на 0 за 3-2, а до края на двубоя не загуби нито точка на сервис.