Матс Виландер не се поколеба да определи Новак Джокович като изявен фаворит за титлата на предстоящия Ролан Гарос. Носителят на седем титли от Големия шлем смята, че случилото се в Австралия през януари ще е една от основните мотивации за Джокера да покаже най-добрия си тенис и да стане едва третия играч след Густаво Куертен и Рафаел Надал, спечелил поредни титли в Париж от началото на 21. век.
„В момента категорично смятам, че Новак е големият фаворит. Титлата в Рим ще му даде огромна увереност, но освен това мисля, че той ще играе и за да си отмъсти за това, което му се случи в Австралия. Макар да загуби от Алкарас в Мадрид, през последните седмици Джокович показа, че си е възвърнал способността да печели дълги и трудни мачове от заключителните фази“ – коментира Виландер в студиото на Eurosport.
В началото на сезона на Джокович не му бе позволено да участва на Australian Open и бе депортиран от Австралия, а впоследствие световният №1 бе принуден да пропусне Мастърс турнирите в Индиън Уелс и Маями заради нежеланието си да се ваксинира срещу Covid-19.
„Джокович изгелждаше зле в мача срещу Давидович Фокина в Монте Карло, но постепенно започна да се връща към най-добрата си форма. Той си спомня, че не бе никак отдавна времето, когато нямаше кой да го спре и бе само на една победа от Календарния шлем. Новак отново започна да се доверява на инстиктите с и и това му помага да взема правилните решения във важните моменти на корта“ – добави трикратният шампион на Ролан Гарос.
Световният №1 и неговите фенове имат сериозни поводи за оптимизъм преди турнира в Париж. Рекордьорът по титли от Ролан Гарос – Рафаел Надал, отново започна да изпитва проблеми с крака си на турнира в Рим, като самото му участие на предстоящия „мейджър“ турнир е под въпрос. Междувременно на финала във Вечния град сърбинът записа убедителен успех над Стефанос Циципас, над когото надделя в миналогодишния мач за трофея на Откритото първенство на Франция и който е най-силно представящият се играч от началото на сезона на клей.
„Новак ще се уповава на същата нагласа и същите инстинкти, които му донесоха толкова много успехи в миналото. Ако отново възвърне непоклатимата вяра в себе си и не изпитва никакви колебания на корта, няма да мине много време, преди отново да стане най-добрия играч в света. В момента ударите му не са такива, каквито бяха през миналия сезон и увереността му изглежда леко разклатена на моменти, но съм сигурен, че скоро ще си възвърне върховата форма“ – категоричен е Виландер.
Шведът сподели очакванията си за представянето и на Карлос Алкарас, който според мнозина е един ото сновните фаворити за „Купата на мускетарите“.
„Никога досега не съм виждал тенисист, който да играе с толкова много енергия. Той е емоционален и гори в играта, но в същото време се отнася много уважително към хората от екипа си дори в най-напрегнатите моменти. Много пъти го виждах как поглежда към Фереро и двамата се смеят на нещо, което се е случило по време на разиграването. Карлос винаги запазва хладнокръвие, за разлика от Надал, на когото му личи, че е готов за битка от момента, в който стъпи на корта. Едва ли ще изненадам някого като кажа, че според мен Алкарас ще играе все по-важна роля в мъжкия тенис с всеки следващ сезон“.