Нови трудности, но и нова победа: Федерер на финал в Хале

Gerry Weber Open, 1/2-финал
Роджър Федерер – Денис Кудла 7-6(1) 7-5

Роджър Федерер вече е само на победа от защитата на титлата си в Хале, след като в 1/2-финален мач елиминира квалификанта Денис Кудла със 7-6(1) 7-5. Както и в предишните си мачове, швейцарецът не съумя да доминира и имаше няколко критични момента в срещата, но в края и на двата сета бе по-добър.

Федерер ще играе своя финал №149 в кариерата си и вече е в серия от 20 последователни победи на трева. Носителят на 9 титли в хале няма поражение на зелени кортове от 1/2-финала на Уимбълдън 2016. Най-дългата серия на трева на 36-годишният тенисист е в периода 2003-08 г. (65).

Световният №1 постигна ранен брейк, с който поведе 2-0. В следващата част първоначално нямаше никакви индикации, че ще има проблем да затвърди, но геймът се превърна в кошмарен за Маестрото, който изостана 15-40 и не успя да се измъкне – 2-1.

В следващите няколко гейма подаващите изяло доминираха. При швейцареца проличаха леки признаци на умора и пасивност, но това по никакъв начин не се отрази на представянето му, когато подава.

Стигна се до тайбрек, в който Роджър показа изцяло ново лице и поведе 3-0 с два минибрейка на сметката си. Това разколеба Кудла, който загуби нова точка на собствен сервис за 0-6, а доиграването на дългия гейм вече бе въпрос на протокол. Федерер сложи точка на спора за 7-6(1).

Световният №1 не играеше на обичайното си ниво и бе видимо раздразнен от това, че не е достатъчно ефективен срещу опонента си, който също не впечатляваше с кой знае какво. В четвъртия гейм Федерер отрази два брейкбола и не допусна американецът да се откъсне в резултата – 2-2.

В осмата част дойде нов срив в играта на шампиона от миналата година, който този път навакса изоставане от 0-40, за да върне паритета – 4-4.

В седмия гейм Роджър стига до първия си брейкбол в сета и това му бе достатъчно – 6-5. Така при този резултат сервираше за победата и се справи – 7-5.