Ново доминантно представяне и Надал е във втората седмица в Мелбърн

Australian Open, трети кръг
Рафаел Надал – Пабло Кареньо Буста 6-1 6-2 6-4

Рафаел Надал играе все по-добре с напредването на Australian Open и за 47-и път се класира на осминафинал в турнирите от Големия шлем. Световният №1 надигра сънародника си Пабло Кареньо Буста, с когото си партнираха на двойки на ATP Cup. Двубоят завърши за около час и половина при резултат 6-1 6-2 6-4 за шампиона от 2009 г.

Всичко за Рафа се получаваше в мача от третия кръг – форхендът, бекхендът и сервисът му бяха на много високо равнище, а интензитетът в играта му за пореден път се оказа много висок. Така испанецът постигна пета победа от пет мача над Кареньо Буста.

Във втората седмица Надал продължава срещу Ник Кирьос или Карен Хачанов.

„Без съмнение, това е най-добрият ми мач в турнира досега“, каза световният №1 след успеха. „Щастлив съм, че преминавам в четвъртия кръг. Днес се справих много добре със сервиса и започнах да вкарвам някои добри форхенди, които са ключовите ми удари“.

Кареньо Буста разбра колко сложна ще бъде задачата му още в първите три гейма, в които успя да се добере едва до три точки. В първото си подаване той допусна няколко непредизвикани грешки, а Рафа рязко смени темпото с бекхенда си и взе ранен пробив аванс.

Шампионът от 2009 г. се справяше много добре в своите сервис геймове, а при 4-1 стигна до нов шанс за брейк. Той реализира форхенд уинъри и по диагонала, и по правата, показа перфектна защита и поведе с 40-15. Макар сънародникът му да се измъкна, Надал остана в гейма и се възползва от четвъртата си точка за пробив.

Скоро 19-кратният шампион от Големия шлем затвори сета с 6-1, печелейки 100% от точките на втори сервис при 25% за Кареньо Буста и допускайки само три непредизвикани грешки.

Rafael Nadal

Серията на световния №1 от последователно спечелени геймове набъбна до общо пет, тъй като той стартира втората част с ранен пробив и не даде точка на опонента в първите два гейма от сета.

Всичко за Надал се получаваше – форхендът, бекхендът и сервисът му бяха на прекалено високо ниво, че да може световният №30 да затрудни съперника. Още няколко уинъра от страна на Рафа влетяха в полето на сънародника му в седмия гейм, а Кареньо Буста опита да разнообрази играта с къса топка. 19-кратният шампион от Шлема я достигна и завърши, за да си гарантира още един пробив.

Световният №1 завърши и втория сет с минимален брой грешки – общо две непредизвикани. Реализира 15 уинъра, спечели 92% от разиграванията на първи сервис и 80% на втори при 72% успеваемост и се устреми към победата след 6-2 за по-малко от час игра.

Кареньо Буста стана още по-разнообразен в третата част в опит да наруши ритъма на Надал. Дори излизанията му на мрежата и късите топки обаче не изненадаха 33-годишния испанец, който реализира два форхенд уинъра в петия гейм, за да вземе аванс от пробив и 3-2.

Рафа продължи да поддържа темпото и затвори мача с 6-4, продължавайки към осминафиналите.