Нур-Султан: Шампионът Милман се измъкна, Пер отпадна рано

ATP 250 Нур-Султан, първи кръг

Джон Милман – Дмитрий Попко 3-6, 6-1, 6-4

Преди година в дебютното издание на турнира в Нур-Султан Джон Милман стигна до първата си АТР титла. Днес австралиецът започна успешно защитата на трофея, макар че това не бе никак лесно. Съперник на Милман бе представителят на домакините Дмитрий Попко, който бе минал през квалификациите, а в едва втория си мач в основна схема на АТР турнир не бе никак далеч от победата.

Милман определено изигра слаб двубой, в който направи нетипично много грешки, но все пак демонстрира борбения си дух и успя да измъкне успеха след 3-6, 6-1, 6-4.

Световният №188 започна по-стабилно и след много продължителни размени в началото на мача промени за 3-2. При 5-3 Милман сервираше за оставане в сета, но действа разсеяно и така допусна втори брейк.

Австралиецът отвърна добре с пробив за старт на втория сет. Ключов бе следващият гейм, преминал през пет равенства и три брейкбола, след които все пак петият в схемата затвърди аванса си. Оттам насетне Попко започна да бърка много повече и без да блести Милман изравни резултата в сетовете след 6-1.

И на този фон изненадващо Попко проби първи в решителната част. Милман се стабилизира бързо и изравни за 2-2. Последва период на доминация на сервиращите, но при 4-4 фаворитът трябваше да отрази два шанса за пробив при 15-40.

На свой ред представителят на Казахстан не издържа, сервирайки за оставане в мача. Две двойни грешки поставиха основата на гейм, завършил на 0 в полза на Милман. В следващия кръг той ще срещне Жауме Мунар, победил в два сета Иржи Весели.

Друг от поставените, в лицето на Беноа Пер, отпадна от турнира още на старта. №6 в турнира допусна трето поражение от три мача срещу Егор Герасимов след 5-7, 4-6. Всичко изглеждаше добре за Пер в началото на двубоя. При 5-4 той имаше два сетбола на собствен сервис, но в този момент допусна грешки и до голяма степен още тук предаде сета. Герасимов стигна до серия от 10 поредни точки и така взе частта след 7-5.

Във втория сет отново Пер проби пръв, но не успя да задържи аванса си, след което отново се пропука, сервирайки за оставането си в мача, и след няколко грешки се прости с участието си в турнира.

По-рано през деня Лоренцо Музети победи в три сета Марк Полманс, а Иля Ивашка донесе още един успех за Беларус след 6-2, 6-4 над Елиас Имер.