Окрилен от феновете в „Берси“, Цонга спаси два мачбола и постигна драматичен обрат

BNP Paribas Masters, осминафинал

Джо-Вилфрид Цонга – Кей Нишикори 0-6 6-3 7-6(3).

Джо-Вилфрид Цонга изигра незабравим мач в зала „Берси“ на Мастърса в Париж, за да постигне драматичен обрат над Кей Нишикори с 0-6 6-3 7-6(3). Местният представител награди феновете за безрезервната им подкрепа, отблагодарявайки им се за вдъхновението с обрат и място на четвъртфиналите.

Самурая започна мача страховито и материализира брейк още в първия гейм. После безпроблемно затвърди, а когато съперникът му отново застана зад основната линия, японецът му даде само точка – 3-0.

Тенденцията се запази и Нишикори тотално се разпореждаше на корта. Накрая опонентът му не успя да спаси „геврека“ и трябваше да намери играта си през втората част – 6-0.

След почивката представителят на домакините влезе в ритъм и притисна Кей още във втория гейм, но не се възползва от първите точки за пробив, до които стигна в мача. В шестия гейм Цонга дръпна 40-0 на подаването на Нишикори и знаеше, че ако изпусне подобна възможност, най-вероятно ще напусне основната схема. Затова и още от първи опит проби – 4-2.

До края пък не показа никакви признаци на колебание и вкара двубоя в решаващ трети сет.

Още в началото французинът стигна до два брейкбола, но Нишикори демонстрира характер и отлично придвижване, за да се спаси.

Цонга показа висока класа, за да обърне развоя на втория гейм, в който изостана 0-30. Френският тенисист първо направи две брилянтни комбинации, завършвайки с излизане на мрежата и воле. А накрая разходи Самурая по основната линия и го матира с неспасяем уинър – 1-1.

Хората от трибуните правеха всичко възможно, за да повлияят на концентрацията на японеца и се чуваха обаждания преди Нишикори да сервира. Това обаче изглежда не му пречеше да доминира в сервис геймовете си.

В четвъртия гейм Кей се добра до първи точки за пробив, повеждайки 40-15. Французинът неутрализира първата опасност, а после игра на втори сервис, което накара Нишикори да бъде по-агресивен при ретур, но ударът му попадна в мрежата. Стигна се до дюс, а Цонга затвори частта без да влиза в разиграване – 2-2.

С приближаването на края обаче финалистът от Базел изпитваше все по-големи трудности. Успя обаче да пробие в осмия гейм, а след това се разполагаше с два мачбола – 40-15. Цонга неутраизира първия с помощта на много късмет, след като агресивният му ретур закачи филето, а двойна грешка на Нишикори означаваше дюс. Подаването на японеца съвсем го изостави и рибрейкът беше налице.

Двамата докараха нещата до тайбрек, в който Цонга не остави никакъв шанс на борещия се до последно Кей Нишикори – 7-6(3).