Опелка надигра Кирьос за финал на клея в Хюстън

Fayez Sarofim & Co. U.S. Men’s Clay Court Championship, полуфинал
Райли Опелка – Ник Кирьос 6-3, 7-5

Райли Опелка се класира за финала на АТР 250 турнира в Хюстън, след като надделя над Ник Кирьос с 6-3, 7-5 за 71 минути на корта.

Във втория мач помежду им американецът стигна до втори успех, след като определено успя да надиграе австралиеца. В сблъсъка между двама от тенисистите с най-добри сервиси този на Опелка носеше много повече лесни точки. Американецът постигна 21 аса спрямо 8 на Кирьос, загуби едва 4 точки на първи сервис в целия мач, а бе и много по-ефективен на второто си подаване. В резултат на това 211-сантиметровият тенисист даде само един брейкбол на съперника си в двубоя. На свой ред Опелка реализира 3 от 6 шанса за пробив и така стигна до шестия си АТР финал и първи на червено.

В първия сет поставеният под №3 реализира единствения пробив за 3-1, а на собствен сервис загуби общо само четири точки в цялата част. Във втория сет двамата си размениха по един пробив в седмия и осмия гейм преди Опелка да реализира решителния брейк за 6-5 и след това да сложи край на мача с гейм на 0.

За Кирьос пък това бе единственото участие в сезона на клей и ще го видим отново чак за надпреварите на трева.

На финала Опелка ще срещне своя сънародник Джон Иснър, който победи с 4-6, 6-3, 6-4 шампиона от 2019-а Кристиан Гарин. За 36-годишния Иснър това ще е трети финал в Хюстън като той идва след третия му обрат през седмицата.

Опелка води с 4-1 победи в двубоите помежду им като е спечелил последните четири. Всеки един от последните 12 сета в мачовете им е завършвал с тайбрек, включително и най-дългият в историята на АТР тура – 24-22 в полуфинала им в Далас през февруари.