Опелка обърна Циципас за първия си Мастърс финал

National Bank Open, полуфинал

Райли Опелка – Стефанос Циципас 6-7(2), 7-6(4), 6-4

Райли Опелка за първи път в кариерата си ще играе финал на турнир от категория Мастърс 1000. Американецът стигна до огромния успех след обрат 6-7(2), 7-6(4), 6-4 срещу Стефанос Циципас в мач, в който единственият пробив донесе победата в решителния сет.

Световният №32 изигра още един великолепен мач на сервис, с който не даде шансове на съперника да си помисли за брейк. Всъщност, единственият брейкбол в целия мач за Циципас дойде след 2 часа и 18 минути на корта, а точно след него Опелка нанесе тежкия си удар.

За него това е пети пореден успех в Торонто срещу много силен съперник, след като до момента бе победил Ник Кирьос, Григор Димитров, Лойд Харис и Роберто Баутиста Агут. В първия си финал на това ниво той очаква победителя от мача между Даниил Медведев и Джон Иснър.

В мача срещу Циципас Опелка влезе в ролята на аутсайдер, но в хода на срещата така и не допусна пробив и след 2 часа и 33 минути записа първата си победа над тенисист от топ 5.

211-сантиметровият американец завърши двубоя със 17 аса, като на фона на единствения брейкбол на съперника си самият той имаше четири, от които щастливият бе последният, при който бекхендът на Циципас отиде в мрежата.

Опелка направи общо 46 уинъра спрямо 41 непредизвикани грешки, докато гъркът реализира 23 печеливши удара при 22 грешки. Един от компонентите, които не вървяха при фаворита бе бекхендът, донесъл му едва 2 уинъра. В крайна сметка Циципас завърши мача със 108 точки спрямо 106 на Опелка, но американецът действаше по-добре във важните моменти. Не рядко се стигаше до равенства в неговите подавания, но това не го притесняваше по никакъв начин и в повечето случаи неутрализираше опасността с бързи комбинации сервис-мрежа.

От самото начало стана ясно, че ни очаква много равностоен мач. В първия сет и двамата доминираха на сервис. Опелка опитваше да насочва топките си към бекхенда на гърка и бе този, който достигна до единствените два брейкбола, които не успя да реализира.

Постепенно обаче Циципас започна да се движи по-напред на ретур и достигаше до повече точки в сервис геймовете на съперника си. Това може би му помогна и в тайбрека, в който поведе рано и до края не допусна да загуби аванса си, завършвайки с два аса.

Във втория сет ситуацията бе подобна, като и двамата се опитваха да навлизат навътре в корта. Опелка печелеше подаванията си по-лесно, а Циципас отрази шанс за пробив в четвъртия гейм. При 5-5 американецът трябваше да се измъкне от първия си по-сложен сервис гейм, в който мина през две равенства преди да си гарантира нов тайбрек. Той бе подсигурен след гейм на 0 за Циципас.

Този път решителният гейм започна равностойно. Опелка проби първи за 4-3 с хубав форхенд по късия диагонал. Две разигравания по-късно обаче негов форхенд в мрежата върна минипробива. Вместо да се възползва, Циципас направи двойна грешка, а негова грешка от бекхенд доведе до края на сета.

В решителния сет след 2 часа и 18 минути игра световният №3 най-сетне достигна до първия си шанс за пробив. При него Опелка реши между първи и втори сервис да смени ракетата си, но дългата пауза не му попречи – сервис-воле и равенство, след което си взе подаването. В следващия гейм Циципас направи две двойни грешки, а след непредизвикана от бекхенд първият пробив в целия мач бе факт. Така американецът се доближи на два спечелени сервис гейма от победата и направи точно това – в тях той не загуби нито една точка и така стигна до най-големия успех в кариерата си.