Опитният Майер триумфира в Хале

Gerry Weber Open, финал

Флориан Майер – Александър Зверев 6-2 5-7 6-3

Флориан Майер стана най-ниско ранкираният (номер 192) шампион в историята на турнира Gerry Weber Open в Хале след драматичен успех над Александър Зверев с 6-2 5-7 6-3. По-младият германец постигна впечатляваща победа над Роджър Федерер на полуфинал и след като спаси два мачбола във втория сет, изглеждаше сякаш може да завърши по перфектен начин седмицата, но ветеранът издържа на напрежението в третата част и грабна титлата.

В първия сет Зверев стартира по-добре и пръв стигна до възможност за пробив в четвъртия гейм, която бе отразена от Майер. Правеше впечатление, че по-възрастният германец често прибягва до къси топки и слайс от бекхенд.

При 2-3 Саша допусна две двойни грешки и благодарение на един дълбок ретур от бекхенд на ветерана, първият брейк в мача бе факт.

В следващия гейм Зверев зарадва публиката със зрелищно изпълнение – т.нар. „хот-дог“, но това не му помогна да навакса изоставането и Майер се откъсна с 5-2 гейма.

Вторият брейк не закъсня след нова двойна грешка на 19-годишния състезател и така по-възрастният германец приключи първия сет.

Началото на втория сет бе по-добро за Зверев, който реализира ранен пробив с помощта на отличен слайс от бекхенд.

Още в шестия гейм обаче Майер успя да върне брейка след поредица от маратонски разигравания, в които късите топки и лобовете му донесоха успеха.

Стигна се до 5-4 за Флориан и сервис за оставане в мача на тийнейджъра. Майер получи два поредни мачбола, но и двата бяха отразени с майсторски начални удари, а след още един ас резултатът бе изравнен – 5-5.

Вдъхновеният Зверев постигна пробив още в следващия гейм след минаващ удар от бекхенд и хладнокръвно затвори частта на собствено подаване за 7-5.

В третия сет нещата се развиваха спокойно до 3-2 за ветерена, когато Зверев допусна серия от непредизвикани грешки и бе пробит.

Двамата задържаха подаванията си до 5-3 и сервис за мача на Майер. Още два мачбола бяха пропилени след отличен минаващ удар на Саша и грешка от форхенд на световния №192, но при петия Зверев изкара форхенда си малко в аут, което донесе титлата на ветерена след близо два часа игра.