От шестия опит: Рубльов победи Медведев и е финалист в Синсинати

Андрей Рубльов бе загубил предишните си пет мача срещу Даниил Медведев в професионалния тенис, но шесто разочарование нямаше. Поставеният под №4 на Мастърса в Синсинати загуби 13-и пореден сет срещу сънародника си, но последва обрат, след който Рубльов достигна до втори финал на това ниво в своята кариера.

Двамата руснаци очаквано предложиха страхотно зрелище, в което и двамата завършиха с повече непредизвикани грешки спрямо уинъри, но това до голяма степен се дължеше на страхотните размени помежду им.

След първия сет Медведев изглеждаше в перфектна позиция да играе на финал за втора поредна седмица след титлата в Торонто, но Рубльов така и не се предаде и в крайна сметка достигна до най-голямата победа в кариерата си по отношение на ранкинга на съперника. До голяма степен и физическата издръжливост помогна на седмия в световната ранглиста, тъй като във втората половина на мача Медведев определено имаше проблеми с жегата в Охайо и не бе способен да демонстрира най-доброто от себе си.

Така победната му серия бе спряна, а Рубльов ще играе втория си Мастърс финал след този в Монте Карло. В опит да достигне до първи трофей от това ниво, той ще срещне Александър Зверев, победил след невероятен обрат Стефанос Циципас с 6-4, 3-6, 7-6(4).

В първия сет на руския сблъсък нивото на тениса определено не беше най-високото възможно и от двамата, като грешките преобладаваха спрямо уинърите, които бяха едва 3 за Рубльов и 7 за Медведев в хода на частта, на фона на съответно 19 и 10 грешки.

Все пак световният №2 бе по-прецизният от двамата, а и използваше доста по-успешно второто си подаване. Това доведе до два последователни пробива и аванс от 4-1, преди Рубльов да върне единия при първия си брейкбол в мача.

Само че сънародникът му отвърна с трети пробив на своята сметка, след който затвори сета с гейм на 0.

Това бе 13-и пореден сет в съперничеството помежду им в професионалния тенис, който завършва с успех за Медведев. Но това не пречупи Рубльов. В началото на втория сет световният №7 започна да печели много по-лесни точки на първи сервис, което доведе до това да спечели първите си четири сервис гейма, при положение, че в първата част бе спечелил само един от четири.

При 1-1 се случи един доста необичаен инцидент, при който тичайки за топката Медведев се заби в камерата, стояща зад основната линия и нарани ръката си. Последва дълга дискусия със съдията Начо Форкадел, в която поставеният под №1 настояваше камерата да бъде премахната, като дори заплаши АТР със съд.

При 4-3 последва най-драматичният гейм в мача до този момент – гейм, преминал през осем равенства, в който Медведев така и не успяваше да затрудни съперника си със сервис и това водеше до дълги разигравания, в които Рубльов започна да се чувства все по-комфортно. В крайна сметка, при петия си шанс за пробив, четвъртият в схемата най-сетне стигна до така желания пробив и шанс да сервира за спечелването на сета.

Когато си загубил 13 поредни сета срещу един съперник, то е ясно, че възможността да сервираш за спиране на тази серия няма да бъде лесна задача. Рубльов показа нерви, като от 30-15 направи двойна грешка и още една непредизвикани, с което даде шанс за рибрейк.

Той бе отразен, но след нова двойна грешка се стигна и до втори. Все пак световният №7 не позволи да изпусне възможността и с няколко добри сервиса в крайна сметка стигна до първия си спечелен сет в съперничеството със своя сънародник.

Още в тези последни геймове на втория сет като че ли си пролича, че Даниил започва да изпитва физически проблеми. Това стана още по-видимо в началото на решителната част, в която Медведев започна да ускорява ударите си в опит да съкращава разиграванията.

Първите пет гейма бяха спечелени лесно за сервиращия, а при 3-2 вторият в ранглистата получи медицински таймаут, в които лекуваната област бе предмишницата на дясната ръка. Рубльов не бе много доволен от забавянето, но пък пренесе това в добра игра на корта. В седмия гейм Медведев бе доста колеблив, пресиленият му форхенд доведе до два брейкбола и вторият от тях бе реализиран след добро излизане напред към мрежата.

Последва гейм на 0 за затвърждаване на аванса, а мачът приключи още на сервис на Медведев, който направи още няколко непредизвикани грешки.