От третия опит: Мъри надделя над Хуркач в поредния си маратон

Erste Bank Open, първи кръг

Анди Мъри – Хуберт Хуркач 6-4, 6-7(6), 6-3

Анди Мъри бе загубил два пъти в последните месеци от Хуберт Хуркач, но трето поредно поражение от поляка нямаше. В много равностоен мач бившият №1 успя да надделее над Хуркач след 6-4, 6-7, 6-3 и по този начин продължава към втория кръг на АТР 500 турнира във Виена.

За шотландеца това бе поредна маратонска битка, след като преди по-малко от седмица в Антверпен прекара 3 часа и 45 минути на корта срещу Франсис Тиафо. Този път продължителността бе „само“ 2 часа и 41 минути.

В тях трикратният шампион от Големия шлем за пореден път доказа, че навлиза във все по-добра форма и дори с метална тазобедрена става е способен да се конкурира с най-добрите. За него това е първа победа над тенисист от топ 10 през 2021-а и общо втора от 2017-а насам.

За Хуркач пък загубата е доста неприятна, тъй като намалява шансовете му за участие на Финалите на АТР. В момента той заема последната позиция за Торино, но Яник Синер и Камерън Нори ще имат шанс да го изпреварят през тази седмица.

Мачът можеше да бъде и доста по-лесен за Мъри, който пропусна мачбол при 6-5 в тайбрека на втория сет, но въпреки това британецът се пребори за голямата победа. „Беше добър мач, който можеше да бъде спечелен и от двамата. Бях разочарован да загубя сервиса си в откриващия гейм на третия сет, но за щастие успях да стигна до рибрейк и оттам може би заслужавах да стигна до успеха. Беше добра победа при тежки условия“ – коментира той.

Сега за него следва мач срещу Карлос Алкарас, когото победи на Мастърса в Индиън Уелс. Испанецът надделя с 6-4, 6-3 над Даниел Еванс за поредния си впечатляващ успех през сезона.

Мъри проби сервиса на съперника си от четвъртия опит при 4-4 в първия сет след пресилен форхенд на поляка, след което нямаше проблеми да затвори частта.

Хуркач стигна до първите си шансове за брейк едва в шестия гейм на втория сет, но не можа да използва и четирите възможности. При 3-3 последваха още два гейма с шансове и за двамата, преди да се стигне до тайбрека. Хуркач запази спокойствие, за да спаси мачбола при 5-6 с чудесен бекхенд уинър по правата, а при 7-6 за него тайбрекът свърши след дълъг бекхенд на бившия №1.

Това повлия и в началото на решителния сет, когато Мъри бе пробит, но след рибрейка британецът заигра много по-успешно. При 2-3 Хуби сбърка три форхенда и така даде предимство на съперника.

При 5-3 Мъри сервираше за мача и се наложи да отразява два брейкбола, за да стигне до победата.