„Отдръпни се назад и изненадай съперника“ с участието на Рафаел Надал

"Отдръпни се назад и изненадай съперника" с участието на Рафаел Надал

Защо Рафаел Надал застава толкова далеч зад основната линия, когато посреща, особено на клей? Това е екстремна стратегия, която другите играчи рядко прилагат на същото равнище като испанеца, но за него тя носи дивиденти.

Статистиката Infosys Insights ни показва причините защо 17-кратният шампион от Шлема доминира в геймовете от посрещане на червени кортове и разкрива как позиционирането му дълбоко зад основната линия създава няколко малки ползи, но носи едно голямо предимство.

Данните са извадени от 20 случайни двубоя на клей на Рафаел Надал от изминалите два сезона, в които той е с баланс от 18 победи и две поражения. Двете загуби дойдоха срещу Доминик Тийм – на „Мастърса“ в Мадрид миналата година и на „Мастърса“ в Рим през 2017 г.

nadal

Предимство №1: Повече вкарани ретури

Когато Надал застава по-назад, топката след сервис на противника естествено се забавя много повече при контакта, отколкото ако Рафа стои по-близо до основната линия. Освен това Надал осъществява контакт с топката в по-ниска точка, което е в зоната около кръста му, а не високо около раменете му. Всичко това допринася за повече вкарани ретури обратно в игра.

По принцип връщането на сервис се характеризира с по-късо, блокиращо движение на ръката в сравнение с връщане на друг удар. Но тъй като Надал стои толкова назад, това му носи повече време, в което е способен да замахне напълно и да изиграе ретура по-агресивно, а не като блокиращ удар.

Анализ от 20-те мача
Успешни ретури на първи сервис:
Надал = 84.1%
Съперници = 79.4%

Успешни ретури на втори сервис:
Надал = 90%
Съперници = 85.2%

*Под успешни ретури се има предвид върнати в игра ретури.

nadal3

Предимство №2: Повече спечелени точки

Когато Надал играе ретур зад дъното на корта, той веднага се придвижва напред към по-нормална позиция около основната линия, за да развие точката. Много малко тенисисти имат силата да върнат топката от ретур дълбоко в полето на сервиращия, докато посрещат толкова далеч зад основната линия. Това е и една от причините, поради които повечето играчи не го правят.

Испанецът не само вкарва повече ретури в игра, но и печели последвалите разигравания значително по-често в сравнение със съперниците си, които посрещат сервис от по-традиционна позиция.

Анализ от 20-те мача
Спечелени точки след ретур на първи сервис:
Надал = 44.7%
Съперници = 31.1%

Спечелени точки след ретур на втори сервис:
Надал = 52.4%
Съперници = 33.2%

Nadal

Двата произтичащи оттук въпроса са: Щеше ли Надал да се наслаждава на подобни проценти преднина над опонентите си, ако стоеше в по-традиционна позиция при ретур? Най-вероятно не.

Трябва ли съперниците му да стоят също толкова назад като Надал при ретур? Не е препоръчително.

През цялата си кариера испанецът удря екстремни форхенди с невероятна техника и това работи добре. Същото важи и за дълбокото му позициониране при ретур.

Красотата на тениса е в това, че има много различни начини да бъдеш успешен, а това, което работи невероятно добре за даден играч, може въобще да не пасва на друг.

Крейг О’Шанеси, atptour.com

 


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH